Pierwszy objaw opryszki, zanim się jeszcze pojawi przy ustach, to swędzenie /fot. Shutterstock

Sposoby na opryszczkę

Pierwszy objaw to swędzenie, potem w kąciku warg pojawia się nieestetyczny pęcherzyk... Opryszczka może być utrapieniem, dlatego warto stosować profilaktykę "antyopryszczkową". A gdy już się pojawi - szybko ją zwalczyć. Jak to zrobić?
/ 05.11.2010 10:19
Pierwszy objaw opryszki, zanim się jeszcze pojawi przy ustach, to swędzenie /fot. Shutterstock

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej

Opryszczka to choroba, która dotyka niemalże każdego człowieka. Przenoszona jest przez ślinę, możemy się nią zarazić używając tych samych sztućców, pijąc z tej samej butelki. Niegdyś istniały trudności w wyeliminowaniu tego wirusa z organizmu, jednak dzisiejsza medycyna zna już szczepionkę na opryszczkę.

"Zimno" zazwyczaj pojawia się, jak nam się wydaje, w nieoczekiwanym momencie, bo jest bolesna i nie wygląda zbyt estetycznie. Jednak jej występowanie związane jest ze spadkiem odporność organizmu, najczęściej przed chorobą, albo po chorobie, kiedy organizm nie otrzymał jeszcze dostatecznej dawki witamin oraz minerałów. W przypadku kobiet może to korelować z niedługim wystąpieniem miesiączki.

Walka z opryszczką w kilku krokach

  • Pierwsze objawy to swędzenie, występujące 2-3 dni przed pojawieniem się opryszczki. Najlepiej zastosować w tym czasie środki zapobiegawcze w postaci płynów na bazie spirytusu, które maja właściwości dezynfekujące oraz wysuszające.
  • Jednak, kiedy nie uda się nam powstrzymać wykwitów opryszczkowych, które występują najczęściej w okolicach kącików wargowych, trochę rzadziej w okolicach otworów nosowych, należy udać się po preparaty lecznicze dostępne w aptece bez recepty. 
  • Opryszczka przyjmuje postać małych pęcherzyków wypełnionych początkowo treścią surowiczą, następnie substancja ropną, po kilku dniach pokrywają się strupem. Występowaniu jej towarzyszy swędzenie oraz pieczenie. Nie należy zdrapywać strupka, ponieważ wydłuża to czas gojenia. 
  • Możemy stosować profilaktykę, zapobiegającą wystąpieniu opryszczce, zażywając regularnie witaminy, jedząc potrawy zawierające witaminę E oraz nawilżając usta pomadkami witaminowymi.

Polecamy: Jak dobrać soczewki kontaktowe?