Nowotwory krwionośne naczyń krwionośnych dzielimy na łagodne i złośliwe. Najczęściej mamy do czynienia z łagodnymi i niegroźnymi naczyniakami na skórze.

Skąd się bierze trądzik?

Trądzik to schorzenie które dotyczy głównie osób młodych, związane z występująca w wieku dojrzewania nadczynnością gruczołów łojowych. Powodują one zmiany skórne, najczęściej pojawiające się na twarzy, plecach, ramionach i klatce piersiowej.  Mogą wystąpić pod postacią zaskórników, ropnych wykwitów krostkowych oraz dużych ropnych torbieli.
/ 21.09.2010 11:39
Nowotwory krwionośne naczyń krwionośnych dzielimy na łagodne i złośliwe. Najczęściej mamy do czynienia z łagodnymi i niegroźnymi naczyniakami na skórze.

Czy trądzik jest „dziedziczny”?

Części przypadków występowania trądziku przypisuje się predyspozycjom genetycznym. Czynnikiem wywołującym zmiany w tych przypadkach jest osobnicza skłonność do nadmiernego wytwarzania łoju. Dodatkowo na gruczołach łojowych występują zmiany w obrębie receptorów androgenowych, co nasila pojawianie się trądziku.

Zmiany mogą tez być prowokowane przez zaniedbania higieniczne oraz niektóre leki. U niektórych kobiet obserwuje się nasilenie zmian w związku ze zmianami hormonalnymi w cyklu miesięcznym.

Zobacz także: Jak uwarunkowania genetyczne wpływają na rozwój guzów mózgu?

Jaką rolę pełnią zaburzenia hormonalne?

Dużą rolę w powstawaniu zmian trądzikowych odgrywają zaburzenia hormonalne. Na gruczołach łojowych znajdują się receptory dla androgenów oraz pochodnych testosteronu - hormonów płciowych. U osób predysponowanych w gruczołach zwiększona jest wrażliwość na owe hormony.

Szczególnie u kobiet nadmiar androgenów i testosteronu powoduje zwiększone powstawanie trądziku. Dlatego też często w leczeniu zmian stosuje się hormonalne preparaty antyandrogenowe.

Zobacz także: Nieprawidłowe stężenie hormonów tarczycy - jak odczytać wynik?

Czy winne są bakterie?

Rolę w powstawaniu trądziku przypisuje się działaniu bakterii beztlenowych o nazwie Propionibacterium acnes. Bakterie te bytują w ujściach gruczołów łojowych, gdzie powodują działanie drażniące na komórki. Powoduje to przyciąganie i aktywację komórek reakcji zapalnej, których działalność wywołuje ból, obrzęk i zaczerwienienie oraz powstawanie stanu zapalnego i pojawienia się zmian trądzikowych.

Czego unikać?

Zmiany trądzikowe mogą być również wywołane przez wiele czynników egzogennych:

  • leki – steroidy, jod, barbiturany;
  • kosmetyki – róż, puder, kosmetyki tłuste, zamykające ujście gruczołów;
  • ekspozycję zawodową na różnorodne czynniki – oleje, dziegcie.

Przebieg trądziku jest przewlekły. Często w okresie letnim zmiany znikają w związku z ekspozycją na promieniowanie słoneczne. Niektóre ciężkie postaci mogą ustępować z powstawaniem śladów – blizn i przebarwień. W większości lżejszych postaci choroby zmiany ulegają poprawie po okresie dojrzewania.