POLECAMY

Skąd się bierze trądzik?

Trądzik to schorzenie które dotyczy głównie osób młodych, związane z występująca w wieku dojrzewania nadczynnością gruczołów łojowych. Powodują one zmiany skórne, najczęściej pojawiające się na twarzy, plecach, ramionach i klatce piersiowej.  Mogą wystąpić pod postacią zaskórników, ropnych wykwitów krostkowych oraz dużych ropnych torbieli.
Skąd się bierze trądzik?

Czy trądzik jest „dziedziczny”?

Części przypadków występowania trądziku przypisuje się predyspozycjom genetycznym. Czynnikiem wywołującym zmiany w tych przypadkach jest osobnicza skłonność do nadmiernego wytwarzania łoju. Dodatkowo na gruczołach łojowych występują zmiany w obrębie receptorów androgenowych, co nasila pojawianie się trądziku.

Zmiany mogą tez być prowokowane przez zaniedbania higieniczne oraz niektóre leki. U niektórych kobiet obserwuje się nasilenie zmian w związku ze zmianami hormonalnymi w cyklu miesięcznym.

Zobacz także: Jak uwarunkowania genetyczne wpływają na rozwój guzów mózgu?

Jaką rolę pełnią zaburzenia hormonalne?

Dużą rolę w powstawaniu zmian trądzikowych odgrywają zaburzenia hormonalne. Na gruczołach łojowych znajdują się receptory dla androgenów oraz pochodnych testosteronu - hormonów płciowych. U osób predysponowanych w gruczołach zwiększona jest wrażliwość na owe hormony.

Szczególnie u kobiet nadmiar androgenów i testosteronu powoduje zwiększone powstawanie trądziku. Dlatego też często w leczeniu zmian stosuje się hormonalne preparaty antyandrogenowe.

Zobacz także: Nieprawidłowe stężenie hormonów tarczycy - jak odczytać wynik?

Czy winne są bakterie?

Rolę w powstawaniu trądziku przypisuje się działaniu bakterii beztlenowych o nazwie Propionibacterium acnes. Bakterie te bytują w ujściach gruczołów łojowych, gdzie powodują działanie drażniące na komórki. Powoduje to przyciąganie i aktywację komórek reakcji zapalnej, których działalność wywołuje ból, obrzęk i zaczerwienienie oraz powstawanie stanu zapalnego i pojawienia się zmian trądzikowych.

Czego unikać?

Zmiany trądzikowe mogą być również wywołane przez wiele czynników egzogennych:

  • leki – steroidy, jod, barbiturany;
  • kosmetyki – róż, puder, kosmetyki tłuste, zamykające ujście gruczołów;
  • ekspozycję zawodową na różnorodne czynniki – oleje, dziegcie.

Przebieg trądziku jest przewlekły. Często w okresie letnim zmiany znikają w związku z ekspozycją na promieniowanie słoneczne. Niektóre ciężkie postaci mogą ustępować z powstawaniem śladów – blizn i przebarwień. W większości lżejszych postaci choroby zmiany ulegają poprawie po okresie dojrzewania.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)