POLECAMY

Przyczyny łysienia – czemu tracimy włosy?

Większość ludzi każdego dnia traci kilkadziesiąt włosów. Jest to naturalny proces i nie świadczy o żadnym stanie chorobowym. Wypadanie włosów jest też nieodłącznym elementem starzenia się. Łysieniem natomiast nazywamy stan, w którym liczba wypadających włosów znacznie przekracza normę.
Przyczyny łysienia – czemu tracimy włosy?

Skłonność do łysienia zależy od uwarunkowań genetycznych, diety i trybu życia. Jakie dolegliwości i stany chorobowe mogą spowodować łysienie?

Co powoduje łysienie?

Przyczyn wypadania włosów jest bardzo wiele i dlatego zawsze należy przeanalizować wiele czynników, mogących powodować ten stan:

  • nieodpowiednia dieta – bardzo częsty czynnik. W przypadku niedoborów pokarmowych lub nadmiernym głodzeniu się organizmu włosy stają się słabsze i wypadają.
  • niedobór żelaza – związany ze złą dietą lub z nadmierną utrata żelaza w przypadku utraty krwi, np. poród, obfite miesiączki, przewlekłe choroby układowe. W przypadku braku żelaza należy zastosować doustną suplementację.
  • stres – wpływa niekorzystnie nie tylko na choroby układu krążenia, ale również na stan włosów i kondycję psychiczną,
  • zaburzenia czynności tarczycy - zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy mogą być przyczyną łysienia,
  • chemioterapia – leczenie nowotworów – leki ratujące życie wpływają bardzo niekorzystnie na stan włosów, niejednokrotnie powodując całkowite wyłysienie. Włosy odrastają samoistnie po około 6 miesiącach.
  • uszkodzenia mechaniczne - uszkodzenie mieszków włosowych na skutek np. oparzeń, ran, blizn powoduje, że nowe włosy już z nich nie wyrastają,
  • grzybica - po usunięciu infekcji włosy samoistnie odrastają,
  • nadmierna stylizacja – zbyt częste stosowanie kosmetyków obciążających włosy może powodować ich utratę. Należy używać kosmetyków naturalnych, lekkich. Najlepiej też unikać przegrzewania suszarką.
  • u kobiet, występujące tuż po porodzie. Jest to jednak naturalny czynnik, nieodłącznie związany z procesami przemian, jakie zachodzą w organizmie kobiety ciężarnej.
  • łysienie telogenowe- dotyczy najczęściej kobiet i polega na uogólnionym przerzedzeniu włosów. Może pojawić się po porodzie, zaprzestaniu antykoncepcji hormonalnej, po ciężkiej chorobie, operacji. Zwykle włosy odrastają samoistnie i leczenie farmakologiczne nie jest konieczne.

Czytaj też: Czy leki mogą szkodzić włosom?

Łysienie androgenowe

Jest najczęstsza przyczyną utraty włosów – nawet do 95%. Związane jest ze zmianą poziomu męskich hormonów. Gdy jest ich za wiele zarówno kobiety jak i mężczyźni zaczynają łysieć w typowy sposób: na czubku głowy włosy robią się coraz rzadsze, cofa się też ich linia od czoła i powstają zakola. Dodatkowo, przy nadmiarze męskich hormonów płciowych, włosy oraz skóra zaczynają się szybciej przetłuszczać, może pojawić się trądzik i inne zaburzenia wynikające z nierównowagi hormonalnej.

Polecamy: Encyklopedia zdrowia

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/6 lat temu
Wypadanie włosów może być też przyczyną choroby skóry na głowie. Miałam straszne wypryski na głowie, ale trafiłam do gabinetu dr Izabeli Żelazny w Gdyni! Polecam, fachowa pomoc i leczenie
/6 lat temu
można to zbadać trichogramem, podobno w przypadku łysienia u kobiet takie badanie powinno być zawsze zrobione: http://osteomed.krakow.pl/trichogram-badanie-wlosow