POLECAMY

Powakacyjna pielęgnacja włosów

Włosy są bardzo delikatnym narażonym na zniszczenie i uszkodzenie tworem naskórka. Trwała ondulacja, rozjaśnianie, barwienie, tapirowanie, prostowanie to tylko niektóre czynniki niszczące włosy. Podczas wakacji do tych czynników należy jeszcze dodać promieniowanie UV, które uszkadza włos nie tylko na zewnątrz, ale i wewnętrzną. Dowiedz się, jak pielęgnować i chronić swoje włosy.
Powakacyjna pielęgnacja włosów

Czym niszczymy włosy?

Najczęstszymi czynnikami, które najbardziej niszczą włosy są modne zabiegi upiększające: trwała ondulacja, rozjaśnianie, farbowanie, tapirowanie, prostowanie, korzystanie z lokówki. Zabiegi te upiększają włosy, ale jednocześnie mogą powodować uszkodzenia osłonki włosa. Do uszkodzenia może także dochodzić w wyniku pocierania włosa o włos (nawet pod wpływem wiatru); tarcia głowy podczas wycierania wilgotnych włosów ręcznikiem; suszenia gorącym powietrzem oraz zbyt silne szczotkowanie włosów i wykonywanie tej czynności na mokro. 

Warto wiedzieć, że chociaż szampony i lakiery same w sobie nie niszczą włosów, to jednak stosowanie zbyt silnych środków myjących może spowodować wymywanie korzystnych składników, które dostarczone zostały poprzez odżywkę.

Promienie UV, chlor, sól morska, na których działanie podczas wakacji narażona jest nie tylko skóra, niszczą również włosy.

Polecamy: Zdrowe włosy, czyli stosowanie odżywek krok po kroku

Czym pielęgnujemy włosy?

Stosowanie odpowiednich preparatów pozwala przywrócić włosom dobrą kondycję. Najczęstszą formą pielęgnacji są odżywki - kremowe emulsje, które nakłada się po umyciu włosów szamponem i dokładnym spłukaniu. Działanie preparatu jest lepsze, gdy nałoży się go nie na mokre, lecz na wilgotne, wytarte ręcznikiem włosy.

Odżywki można podzielić na dwie grupy: kondycjonujące i regenerujące. Kondycjonujące już po pierwszym myciu poprawiają stan włosów, lecz niestety utrzymuje się on tylko do następnego mycia. Efekt jest więc nietrwały, natomiast odżywki te można stosować codziennie. Wygładzają one powierzchnię włosów, co ułatwia rozczesywanie, nawilżają, zmniejszają elektryzowanie.

Po zastosowaniu odżywek regeneracyjnych poprawę widać dopiero po wielokrotnym, regularnym stosowaniu. Regenerują one włos i to w trwalszy sposób. Składniki takich odżywek oddziałują na powierzchni lub wewnątrz włosa, reperując uszkodzone części. Zawierają one również substancje kondycjonujące, a zatem mają działanie podwójne. Odżywki regeneracyjne stosujemy co kilka dni lub raz w tygodniu.

Zobacz też: Jakich witamin potrzebują włosy?

Jak badamy włosy?

Dobranie odpowiednich dla naszych włosów preparatów pielęgnacyjnych może być skomplikowane, ponieważ każdy z nas ma inną strukturę włosa, a to oznacza, że nie wszystkie produkty będą działały na nasze włosy z jednakowo pozytywnym skutkiem.

Warto poznać typ włosa, a w jego rozpoznaniu pomoże badanie trychologiczne. Specjalista trycholog dzięki badaniu ustali typ skóry głowy i włosa. Wykonanie badania umożliwi właściwy dobór preparatów pielęgnacyjnych.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)