POLECAMY

Piękna po ciąży

Ciąża dodaje kobiecie uroku, ale poród i macierzyństwo często negatywnie wpływają na wygląd kobiecego ciała. Młode matki często mają problem z utrzymującą się nadwagą, rozstępami, nadmiarem skóry na brzuchu czy ze zmieniającym się kształtem piersi.
Piękna po ciąży fot. Fotolia

Brak samoakceptacji

Wiele kobiet decyduje się na zmianę sposobu odżywiania, wykupuje karnet na siłownię lub zaczyna stosować specjalne kremy korygujące sylwetkę. Gdy podjęte działania nie przynoszą rezultatów, zaczynają się problemy z samoakceptacją.

Kobiety po urodzeniu dziecka i zakończeniu karmienia bardzo często czują się nieatrakcyjne. Poród i macierzyństwo to okres bardzo silnych emocji, a do tego dochodzą zmiany w ciele. Świeżo upieczone matki marzą, by wyglądać jak kiedyś. Obniżona samoocena może negatywnie wpływać na ich relacje z partnerem i rozwój zawodowy.

Gdy tradycyjne metody zawodzą, a problem wyglądu odbiera chęć do życia, rozwiązaniem może okazać się operacja z zakresu chirurgii plastycznej.

Co zrobić z nadmiarem skóry na brzuchu?

Młode mamy najczęściej mają problem ze zmianami pociążowymi w okolicach brzucha. Szybka utrata wagi po porodzie wiąże się z nadmiarem obwisłej, pomarszczonej skóry na brzuchu. Zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej usuwającym ten problem jest plastyka powłok brzucha.

„Jest to duża operacja, trwająca od 2 do 4 godzin, przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu nierzadko wytwarza się nowy pępek, napina mięśnie i poprawia talię. Innymi okolicami, które mogą być operowane w podobny sposób, są uda, ramiona, piersi, plecy, pośladki” – mówi dr n. med. Piotr Osuch, chirurg plastyk ze Szpitala Medicover .

W zależności od ilości koniecznych do usunięcia tkanek, po operacji w dole brzucha pozostanie poprzeczna blizna, lub z dodatkową pionową blizną po środku (kształt odwróconej litery T). Dla uzyskania lepszego efektu zabiegu należy stosować odpowiednią dietę, rehabilitację i masaże.  Bardzo dobre wyniki daje endermologia, która poprawia elastyczności skóry i ostatecznie doprowadza do jej wygładzenia.

 „Do pełnej aktywności życiowej pacjenci wracają zazwyczaj po upływie 2–3 tygodni. Pacjent powinien spodziewać się siniaków i obrzęków przez pierwsze 48–72 godziny po zabiegu” – wyjaśnia dr n. med. Piotr Osuch.

W niektórych przypadkach abdominoplastykę łączy się z zabiegiem odsysania tkanki tłuszczowej tzw. liposukcji dla uzyskania lepszego efektu. Zabieg nie polega na zmniejszeniu masy ciała, a jedynie na rozbiciu i usunięciu zbędnych zasobów podskórnej tkanki tłuszczowej. Liposukcja jest więc dobrym sposobem na poprawienie kształtów.

Sprawdź: Jak ujędrnić biust?

Sposób na obwisłe piersi

Późne macierzyństwo to również wyzwanie dla kobiecych piersi. Im kobieta dojrzalsza, tym jej skóra jest mniej sprężysta, a tkanki słabiej się obkurczają, jest to spowodowane zmianami w strukturze kolagenu. Po zakończeniu karmienia dziecka piersią bardzo często opadają, tracą swój młodzieńczy kształt i jędrność

 „Chirurgia plastyczna pozwala na modelowanie kształtu  piersi, korekcję obwisłości, a nawet położenia i wielkości brodawek. Niektóre pacjentki chcą przywrócić swoim piersiom młodzieńczy wygląd, inne przy tej okazji decydują się na ich powiększenie” – wyjaśnia dr n. med. Piotr Osuch.

Ostateczny kształt piersi po zabiegu widoczny jest po około 3 miesiącach, a efekt utrzymuje się przez kilka-kilkanaście lat, a jego trwałość uzależniona jest od wieku pacjentki, elastyczności skóry, czy zmiany ciężaru ciała.

Polki przełamują tabu

Polki coraz częściej korzystają z chirurgii plastycznej. Do niedawna był to jeszcze temat, o którym chętniej rozmawiało się na spotkaniach z przyjaciółmi, niż wcielało w życie.

„Operacje plastyczne przestają być tematem tabu, ponieważ Polki są coraz bardziej niezależne, odnoszą sukcesy zawodowe, czują się silne. Chcą być piękne dla siebie i dla własnego samopoczucia”podkreśla dr n. med. Piotr Osuch.

W Polsce nie ma jeszcze ujednoliconego rejestru zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej, ale według globalnego badania ISAPS liposukcja stanowi 18,8% wszystkich zabiegów chirurgicznych, zabieg powiększenia piersi wykonywany jest w 17%, korekta powiek (podniesienie górnej i dolnej powieki) – 13,5%, rhinoplastyka (plastyka nosa) – 9,4% oraz abdominoplastyka (plastyka powłok brzusznych) – 7,3%.

Źródło: Materiały prasowe/ej

Zobacz także: Operacja plastyczna – czy warto iść pod nóż?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)