POLECAMY

Okulary na lato? Wybierz szkła, nie tylko oprawki

Wybierając okulary kierujemy się najczęściej wyglądem oprawek. Okulary to jednak nie tylko oprawki, bo to nie one ochronią Twój wzrok, tylko soczewki okularowe. Jak je dobrać, jeśli masz wadę wzroku i/lub chcesz chronić wzrok latem? Czy możesz zdecydować się na soczewki równie kolorowe, co oprawki?
Okulary na lato? Wybierz szkła, nie tylko oprawki

Okulary retro - wybierz swój kształt i kolor

W modzie okularowej panuje styl retro. Zaczęło się od wciąż popularnych przeciwsłonecznych „much”, których prekursorką była Audrey Hepburn, teraz trwa prawdziwy szał na hipsterskie „kujonki”, przywołujące ducha lat 70. W tym sezonie tendencja się utrzyma, a w stylistycznych poszukiwaniach cofniemy się najprawdopodobniej aż do lat 50, kiedy największe triumfy święciły „koty”. Przygotujmy się więc na prawdziwy wysyp oprawek w kształcie migdałów, ozdobionych skrzydełkami. Swoje vintage’owe projekty na ten sezon zaprezentowali już m.in. Christian Dior i Calvin Klein. Do łask powracają także odważne i nietypowe kolory oraz wzory. Stąd już tylko krok do tego, aby pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i pobawić się również barwą szkieł.

Kolorowe soczewki w okularach lepiej chronią przed słońcem

Mało kto wie, że soczewki okularowe nie muszą być przezroczyste, brązowe czy szare – czemu nie poeksperymentować z czerwienią, błękitem czy zielenią? Za takim wyborem przemawia fakt, że to nie tylko ciekawy zabieg wizerunkowy, ale także bardzo dobry sposób na ochronę oczu. Soczewki barwione z dodatkową powłoką UV nie tylko nadają okularom niepowtarzalny wygląd, poprawiają także ich właściwości ochronne przed promieniowaniem ultrafioletowym. Na rynku dostępna jest szeroka oferta kolorów, a na specjalne zamówienie można zabarwić szkła na dowolny odcień.

Przed ultrafioletem uchronią tylko dobre soczewki

O ochronie przed promieniami UV mówi się zawsze, gdy nadchodzą pierwsze słoneczne dni. Wielu z nas bagatelizuje ten problem, ponieważ często nie mamy dostatecznej wiedzy na temat jego szkodliwości. A skutki promieniowania ultrafioletowego są poważne, od uczuleń, poprzez kataraktę aż do zmian nowotworowych.

Eksperci ostrzegają, że kupione na straganie okulary przeciwsłoneczne za kilkanaście złotych nie spełnią swojego zadania, a wprost przeciwnie. Nie są wyposażone w filtr UV, a jedynie przyciemnione. To powoduje, że oko automatycznie dopuszcza więcej światła, aby lepiej widzieć – tak jak to się dzieje w ciemnym pomieszczeniu. Przez to nasz narząd wzroku narażony jest na jeszcze większą ilość szkodliwych promieni ultrafioletowych. Dlatego dla właściwej ochrony oczu lepiej zainwestować trochę więcej pieniędzy i otrzymać wartościowy produkt, wyposażony w odpowiedni filtr.

Soczewki fotochromowe są innowacyjnym rozwiązaniem w ochronie oczu przed promieniami UV. Ich zaletą jest to, że podczas intensywnego słońca zmieniają swoje zabarwienie. Dzięki temu ułatwiają korzystanie z okularów zarówno na zewnątrz jak i w pomieszczeniach. Najnowsze produkty tego typu potrafią w ok. 30 sekund zmienić barwę od prawie całkowicie przezroczystej do ciemnej. Dzięki temu zamiast dwóch par okularów w słoneczne dni wystarczy nam tylko jedna.

W zdrowe oczy warto zainwestować

Co tak naprawdę jest najważniejsze przy zakupie okularów – zarówno tych modnych, jak i sportowych czy zwyczajnie użytkowych, np. do prowadzenia samochodu? Uświadomienie sobie, że oszczędzanie, nawet na szkłach przeciwsłonecznych, raczej nam się nie opłaci i że nawet, jeśli nie mamy wady wzroku, powinniśmy je zamawiać u optyka. Najtańsze soczewki mogą nam bowiem jedynie zaszkodzić, a parę zaoszczędzonych teraz złotych będzie kwotą nieporównywalnie małą do tych, jakie będziemy musieli przeznaczyć na leczenie w przyszłości. Pamiętajmy również, że to nie oprawki ochronią nasze oczy – bezpieczeństwo zapewnią jedynie odpowiednie soczewki okularowe.

Źródło: Informacja prasowa firmy JZO, www.jzo.com.pl /ah

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)