POLECAMY

Obsesja na punkcie wyglądu

Świat przed młodymi ludźmi stoi otworem. I choć stać ich na wiele i mogą dużo osiągnąć, to często hamuje ich własny wygląd, przez który niekiedy boją się wyjść z domu lub zawrzeć nowe znajomości. Jak poradzić sobie z obsesją na punkcie własnego wyglądu? Co można zrobić, aby wyglądać lepiej?
Obsesja na punkcie wyglądu

Wyglądam okropnie!

Czasem młodzi ludzie przejawiają obsesję na punkcie własnego wyglądu. Są przekonani o swojej brzydocie nawet wówczas, jeśli otoczenie temu zaprzecza. Przekonywanie ich nie przynosi żadnych skutków. Obsesja jest na tyle silna, że nastolatek może nie chcieć wychodzić z domu czy nawiązywać kontaktów z innymi ludźmi.

Jeżeli dochodzi do takiej sytuacji, należy szukać pomocy psychiatrycznej. U normalnie wyglądającego człowieka tak silna obsesja na punkcie własnego wyglądu może być symptomem choroby psychicznej.

U nadwrażliwych lub nieśmiałych nastolatków błędne przekonanie o własnej brzydocie może być próbą samoobrony. Dzięki temu nie muszą spotykać się z ludźmi i nawiązywać bliższych stosunków, które (w ich mniemaniu) zakończą się niepowodzeniem. Aby pomóc takiej osobie, nie należy umacniać takiego przekonania. Co warto zrobić? Wzmocnić u nastolatka pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Zobacz też: Test: Jaki masz rodzaj cery?

Włosy nie takie, tłusta skóra i te fałdki na brzuchu…

Wygląd zewnętrzny dla nastolatka jest rzeczą niezmiernie ważną. Niestety, mało który młody człowiek jest z siebie całkowicie zadowolony. Jego ciało się zmienia, nie zawsze tak, jakby tego chciał. Choć niewiele można na to poradzić, są sposoby, aby wyglądać lepiej.

Skóra

Trądzik to zmora okresu dojrzewania. Gruczoły łojowe powiększają się i uaktywniają. Twarz robi się tłusta, gruczoły mogą się zatykać i zanieczyszczać. Prowadzi to do pojawiania się na skórze zaczerwienionych i bolesnych małych krostek.

Dieta?

Niektórzy mówią, że na trądzik pomaga niskotłuszczowa dieta, unikanie czekolady i napojów gazowanych. Inni twierdzą, że dieta nie ma znaczenia.

W celu rozwiania innych wątpliwości: masturbacja nie wpływa na trądzik. Pomóc może natomiast umiarkowane słońce.

Kosmetyki

Należy rozpocząć od zmiękczenia skóry, usunięcia wszelkich zanieczyszczeń i tłuszczu. W sklepach i aptekach są dostępne przeróżne toniki i mleczka przeciwtrądzikowe.

Dopiero, gdy okaże się, że te zabiegi nie pomagają, należy zgłosić się do lekarza.

Włosy

Przeważnie pragniemy innych niż te, z którymi się urodziliśmy. Kręcone – prostujemy, proste – kręcimy i zmieniamy ich kolor. Niestety, te zmiany mają swoje konsekwencje. Struktura włosa ulega zmianie i wpływa na stan cebulek.

Jeżeli przeraża Nas, że włosy wypadają, warto zapoznać się z ich indywidualnym cyklem. Włos z głowy rośnie przez 1000 dni – 3 lata – i przestaje. Cebulka włosa i mieszek wypoczywają przez 100 dni, a po tym czasie zaczyna rosnąć nowy włos. Wypycha stary, który staje się niepotrzebny i wypada. Większość ludzi ma około od 100 000 do 300 000 włosów. Codziennie wypada ich od 100 do 300.

Nadmierne owłosienie to inny problem. U kobiet zdarza się to rzadko, ale jednak się zdarza. Młoda dziewczyna, u której pojawi się gęste owłosienie lub inne objawy (zmiana głosu, zachwiania cyklu miesiączkowego) może mieć zaburzenie równowagi hormonalnej. W takim przypadku najlepiej udać się do lekarza. Istnieją już skuteczne leki na takie dolegliwości.

Co zrobić z gęstym owłosieniem, które pragnęlibyśmy usunąć? Rozwiązaniem mogą być:

  • Kremy do depilacji i golenia. Nieuzasadniona jest opinia, że powodują one szybszy wzrost włosów.
  • Rozjaśnienie włosów, przez co stają się mniej widoczne.
  • Usunięcie ich za pomocą elektrolizy (zabieg bolesny).
  • Usunięcie ich za pomocą wosku.

Wszelkie zmiany w usuwanie włosów warto jednak pozostawić na później, gdy fala hormonalna okresu dojrzewania się uspokoi.

Zobacz też: Jak dbać o siebie na wakacjach?

Waga

Co najmniej jedna piąta młodych ludzi ma poważną nadwagę. Pomijając stronę wizualną, otyłość jest po prostu niezdrowa. Może prowadzić do: cukrzycy typu 2, podniesionego poziomu cholesterolu, stanów zapalnych stawów, nadciśnienia tętniczego, chorób niedokrwienia sercowego. Niestety, nadmiar tłuszczu sam nie zniknie. Potrzebna jest silna wola i niekończąca się chęć do ćwiczeń oraz zdrowa, zrównoważona dieta.

Najczęściej nadwaga jest skutkiem złych nawyków żywieniowych. Można jednak ją pokonać, choć nie jest to łatwe. Ważne, aby zacząć jak najwcześniej. Im później – tym trudniej. Walka z nadwagą to nie stosowanie drastycznych diet i głodówek. Szybki spadek wagi poprawia samopoczucie, ale na krótką metę. Wilczy apetyt powraca z ogromną siłą i trudniej mu się oprzeć.

Zrównoważoną dietę, dla utrzymania właściwej wagi, należy rozłożyć w czasie.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)