POLECAMY

Nastolatek i korekcja wzroku

Wady wzroku z roku na rok dotykają coraz więcej osób. Niestety osoby skazywane na korekcję wad wzroku są także coraz młodsze, co jest konsekwencją ich stylu życia (ciągła praca przed ekranem komputera, brak rucha na świeżym powietrzu). Czy okulary to jedyna metoda korekcji wzroku? Co zrobić, aby nie dopuścić do rozwinięcia wad wzroku?
Nastolatek i korekcja wzroku

Fakty o wadach wzroku u młodzieży

Nowoczesna technologia jest dla współczesnego człowieka pomocą w czynnościach dnia codziennego, jednak jej rozwój niesie ze sobą również zagrożenia. Według badań przyczyną krótkowzroczności są w mniejszym stopniu czynniki genetyczne niż środowiskowe! Internet, gry komputerowe i telefony komórkowe zastępujące zabawy na świeżym powietrzu spowodowały, ze w takich krajach jak Japonia czy Tajwan odsetek młodzieży z zepsutym wzrokiem sięga 80-90%. Według najnowszych badań w Polsce wady wzroku (zwłaszcza krótkowzroczność) dotknęły już 50% młodych osób.

Zobacz też: Jak dobrać okulary sportowe?

Soczewki, okulary czy korekcja laserowa?

Najczęstszą formą korekcji wzroku są okulary, jednak jeszcze do niedawna młodzi ludzie skazani na tę formę korekcji wzroku często jej nie akceptowali. Okulary niosą za sobą ograniczenia w sporcie, tańcu, bieganiu… Okulary są też horrorem dla nastoletnich osób, które mają problemy z zaakceptowaniem swojego wyglądu w oprawkach na nosie.

Alternatywą dla osób stroniących od okularów są soczewki kontaktowe. Jest to forma korekcji zyskująca sobie coraz większą ilość zwolenników, zarówno wśród lekarzy okulistów jak i ich pacjentów, ponieważ już po kilku założeniach stają się proste i wygodne w aplikacji.

Zobacz też: Okulary na lato? Wybierz szkła, nie tylko oprawki.

Dzięki nim można zupełnie zapomnieć o swojej wadzie i poczuć się swobodnie w każdej sytuacji.

Coraz więcej osób jest zainteresowanych laserową korekcją wzroku, która powoduje całkowitą naprawę oczu. Są jednak pewne ograniczenia, jeśli chodzi o tę drogę naprawy wzroku. Po pierwsze trzeba uzyskać wiek, kiedy wada nie ulega już żadnym zmianom, czyli mniej więcej 21 rok życia. Nie wszystkich również stać na tą metodę, ponieważ za zabieg korygujący defekt w obu oczach trzeba zapłacić około 3-4 tysiące złotych.

Jak wiadomo najwięcej wad powstaje w wyniku pracy przy komputerze, oglądania telewizji czy czytania książek przy nieodpowiednim oświetleniu. Dlatego zawsze należy pamiętać, żeby dawać oczom chwile wytchnienia i relaksu.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

W polepszeniu stanu oczu pomogą:

  • Odrywanie wzroku od ekranu i wyglądanie przez okno.
  • Zamykanie oczu co jakiś czas, przynajmniej na minutę.
  • Częste mruganie powiekami.
  • Wietrzenie pokoju.
  • Ustawienie komputera tak, aby nie siedzieć przodem do okna.
  • Ustawienie ekranu 10-24 cm poniżej poziomu oczu i w odległości 50-65 cm od oczu.
  • W awaryjnych przypadkach odczuwania suchości oka pomagają krople na bazie tzw. sztucznych łez.

Po godzinie nieustannego siedzenia przed komputerem na pewno przyda się też kilka minut ćwiczeń, które rozruszają ciało i zastygłe mięśnie. A najlepiej, gdyby odstawić Internet choć na chwilę i wybrać się na spacer na świeżym powietrzu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)