POLECAMY

Laserowa korekcja wzroku – fakty i mity

Laserowa korekcja wzroku coraz częściej staje się alternatywą dla okularów i soczewek kontaktowych. Rozwój chirurgii wad wzroku to wybawienie dla osób, które muszą mieć idealny wzrok (np. strażak, pilot, kierowca zawodowy) oraz tych, którzy okularów po prostu nie lubią. Na czym polega taka operacja i czy jest bezpieczna? Czy laserowa korekcja wzroku jest dla wszystkich? Co się stanie jeśli w czasie operacji laserem mimowolnie poruszymy gałką oczną?
Laserowa korekcja wzroku – fakty i mity

Laserowa korekcja wzroku nie jest dla wszystkich

PRAWDA. Laserowej korekcji wzroku może poddać się osoba powyżej 20 roku życia, u której w ciągu roku przed operacją wada nie ulegała żadnym zmianom. Kobiety, które są w ciąży lub karmią piersią muszą poczekać, ponieważ co najmniej przez pół roku po operacji nie można pozwolić oczom na wysiłek, jakim jest poród. Wszystkiego jednak można się dowiedzieć na specjalistycznym badaniu kwalifikacyjnym, wykonywanym przez lekarza z kliniki, w której ma odbyć się zabieg.

Są choroby, które uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu

PRAWDA. Pacjenci z zaćmą, jaskrą, cukrzycą, zmianami w rogówce, zespołem suchego oka, silnymi alergiami, atopią, trądzikiem różowatym, skłonnością do bliznowców, chorobami autoimmunologicznymi lub wszczepionym rozrusznikiem serca raczej zostaną wykluczeni.

Poprawa wzroku jest zauważalna niemal od samego początku

PRAWDA. W kilka godzin po zabiegu pacjent może skarżyć się na chwilowe dolegliwości takie jak ból, światłowstręt czy zamglone widzenie, jednak one szybko mijają. Już w kilka dni po operacji można cieszyć się dobrym wzrokiem.

Zobacz też: Korekcja wzroku - gdy masz dość wady wzroku

Laserową korekcję wzroku wykonuje się raz w życiu

PRAWDA. Zabieg wykonywany jest jednorazowo. Co prawda po 40. roku życia pacjent prawdopodobnie będzie musiał używać okularów do czytania, nie jest to jednak konsekwencja korekcji laserowej, a raczej naturalnych zmian, związanych z fizjologią oczu.

Po zabiegu nie można się przemęczać

PRAWDA. Dla bezpieczeństwa pacjentów przez miesiąc po laserowej korekcji wzroku lekarze odradzają wysiłek fizyczny, który mógłby zbytnio obciążyć oczy. Nie zaleca się również wizyt w solarium, przebywania na pełnym słońcu bez okularów przeciwsłonecznych, kąpieli w basenach, pobytu w zakurzonych pomieszczeniach. Wszystko to dla bezpieczeństwa oczu i możliwości ich szybkiej regeneracji.

Laserowa korekcja wzroku to operacja, a więc jest bolesna

MIT. Laserowa korekcja wzroku przeprowadzana jest pod miejscowym znieczuleniem podanym w postaci kropli do oczu, a wiec jest ona całkowicie bezbolesna. Istnieje również możliwość znieczulenia anestezjologicznego.

Zobacz też: Laserowe leczenie wad wzroku

Mruganie w czasie zabiegu jest niebezpieczne

MIT. W czasie zabiegu, który trwa nie dłużej niż kilka minut, powieki pacjenta są unieruchomione. Ale poruszenie gałką oczną czy nawet mrugnięcie nie niesie ze sobą zagrożenia, ponieważ laser wyposażony jest w specjalny system, który na bieżąco rejestruje położenie siatkówki.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 lat temu
Fajny artykuł, chociaż nie sądziłam, że znajdę go w 'Nastolatek i zdrowie'. ;) W końcu laserowa korekcja wzroku dozwolona jest od 21 roku życia, więc nastolatek jeszcze się nie łapie. :P Sama mam 17 lat i już powoli zbieram na zabieg, moja siostra poddała się operacji 3 lata temu u dr Szaflika i mam zamiar iść w jej ślady (cholerna genetyczna wada wzroku ehh ;P). Wiele razy spotkałam się z opiniami, że na pewno to boli, trzeba poprawiach i inne tego typu bzdury :P Takie artykuły są dobre , bo uświadamiają niedoinformowanych ludzi. :D