Co się dzieje ze skórą, własami i paznokciami, gdy chorujemy na niedoczynność lub nadczynność tarczycy?

Kremy przeciwzmarszczkowe, czyli jak opóźnić starzenie się skóry?

Wybierając krem przeciwzmarszczkowy chcemy, aby był skuteczny. Pora byśmy poznali prawdziwą zawartość tego małego pudełeczka. Jakie witaminy poprawiają wygląd naszej skóry? Czy estrogen zawarty w kremie jest całkowicie bezpieczny? Jakie czynniki wpływają na starzenie się skóry i czy sam krem wystarczy?
/ 10.02.2011 10:42
Co się dzieje ze skórą, własami i paznokciami, gdy chorujemy na niedoczynność lub nadczynność tarczycy?

Młodość kojarzy nam się z pięknem, energią, życiem. Pragniemy, aby trwała zawsze. Lata mijają. Dojrzewamy, a nasze ciało nie zawsze zmienia się tak jakbyśmy tego chcieli. Jak zatrzymać czas? Nauka stworzyła dla nas kremy przeciwzmarszczkowe. Co zawierają i jakie mają działanie?

Czas, środowisko, używki

Przyczyną starzenia się skóry jest nie tylko upływ czasu. Na jej kondycję duży wpływ mają również czynniki środowiskowe. Uszkodzenia powstałe na skutek promieni UV to nawet 80% wszystkich zmian, jakie obserwujemy do czasu menopauzy. Dużą rolę odgrywa również zanieczyszczenie środowiska i palenie papierosów. Te ostatnie są na tyle niebezpieczne, że ich działanie wysusza skórę. Dodatkowo, nikotyna niszczy witaminę C, a jej brak blokuje syntezę kolagenu.

Wyróżniamy także czynniki genetycznego starzenia się skóry, ale jest to kwestia indywidualna. Na podstawie badań genetycznych można dopasować odpowiednią dietę, dobrać rodzaj aktywności fizycznej, ostrzec przed zagrożeniami, aby móc cieszyć się życiem, jak również dobrym stanem skóry. Zmiany mogą wystąpić dość gwałtownie w okresie menopauzy. Wtedy spada ilość hormonów płciowych, mających tak ogromny wpływ na wygląd naszej skóry. Nagła utrata estrogenu i progesteronu prowadzi do bardzo szybkich zmian, trudnych do nadrobienia.

Polecamy: Operacja plastyczna - czy warto iść pod nóż?

Objawy 

Pierwsze objawy starzejącej się skóry dostrzegamy gołym okiem. Są to wszelkiego rodzaju zmarszczki i zwiotczenia. Skóra przestaje być elastyczna. Zmarszczki mimiczne stają się coraz bardziej widoczne. Skóra traci wodę i zdolność do zatrzymywania jej w naskórku.
Przebarwienia skórne pojawiają się u osób nadmiernie korzystających z kąpieli słonecznych

Zapobiegać 

Kosmetyki są niczym witaminy dla naszej skóry. Im później będziemy z nich korzystać, tym słabiej skóra będzie reagować na pobudzające substancje. Już od pierwszych objawów starzenia, a więc po 25 roku życia, powinniśmy szczególnie dbać o naszą skórę. W tym okresie naturalna ochrona przed wolnymi rodnikami, w postaci przeciwutleniaczy (antyoksydantów) traci na swej skuteczności. Dlatego skóra staje się wiotka, traci kolor i zaczynają się na niej pojawiać pierwsze zmarszczki.

Odżywiać, nawilżać i chronić

Na dzień polecane są kremy o działaniu ochronnym i nawilżającym. Na noc kosmetyki aktywne, czyli regenerujące i odżywiające.
Na rynku jest ich jednak tak wiele. Jakie wybrać? Nie sugerować się firmą, bądź reklamą a składem danego produktu.
Za dnia, aby chronić skórę przed niszczącym działaniem wolnych rodników, krem powinien zawierać antyutleniacze. W kosmetyce są to: witamina E – tokoferol, beta – karoten, koenzym Q

Kremy na dzień powinny także chronić skórę przed wysuszaniem zawierające składniki nawilżające takie jak: NMF (Natural Moisturizing Factor), kwas hilurowy, kolagen, glicerynę lub ceramidy, kwasy tłuszczowe, masło kakaowe, olej z orzeszków ziemnych, olej z awokado i jojoby.
Skóry nie nawilżamy wodą. Tylko kremami, czyli emulsją rozpuszczalną w wodzie i tłuszczach. 

Czytaj również: Pielęgnacja skóry suchej

Gdy śpimy, pomagamy naszej skórze odbudować się. Nie ignorujmy więc pory, w której organizm domaga się snu.

Regeneracja

Witaminą o największym działaniu przeciwzmarszczkowym jest witamina A. Występuje w różnych postaciach. Najsilniejszą z nich jest alkohol witaminy A, czyli retinol.
Poza działaniem antyutleniającym na elastyczność skóry wpływa także witamina E. Witamina C dodatkowo wybiela niektóre plamy barwnikowe.

Dobry krem przeciwzmarszczkowy zawiera 5% witaminy C. Niekiedy dermatolodzy polecają kosmetyki zawierające nawet 10–20% tej witaminy.

Ach te peptydy

Proteiny, czyli białka, są substancjami czynnymi. Zbudowane są z aminokwasów połączonych wiązaniami peptydowymi.
Nowoczesne wykorzystanie peptydów jest dla naszej skóry niczym budzik. Te krótkie fragmenty białka przypominają komórkom skóry o jej funkcjach i o produkcji niezbędnych składników – przede wszystkim kolagenu.
Już około 30 roku życia procesy syntezy przebiegają znacznie wolniej. Efekt, jaki widzimy, to utrata elastyczności i regularnego owalu twarzy, coraz wyraźniejsze zmarszczki.

Estrogen

Estrogeny poprawiają grubość i napięcie skóry. Dzięki nim naskórek jest dostatecznie nawilżony i napięty. Wpływa na krążenie krwi w skórze i decyduje o giętkości włókien podporowych. W okresie menopauzy kosmetyki z estrogenem pobudzają metabolizm komórkowy. Włókna odnawiają się, a drobne zmarszczki wygładzają.

Czy kosmetyki hormonalne są zdrowe?

Istnieje jednak druga strona medalu. Kosmetyki hormonalne mogą mieć wpływ na ogólnoustrojową gospodarkę hormonalną, co ma swoje konsekwencje zdrowotne. Należy zachować umiar w ich stosowaniu nawet, jeżeli widzimy korzystne dla naszej skóry poprawy. 

Nauka szybko znalazła rozwiązanie i miejsce hormonów estrogenowych zajęły fitostregony. Te związki pochodzenia roślinnego są zbliżone budową do estrogenów, lecz pozbawione ogólnoustrojowego wpływu na organizm.

Same kremy nie spowolnią starzenia się skóry. Dopiero odpowiednia terapia hormonalna, zdrowe odżywianie i pielęgnacja od zewnątrz mogą razem przynieść upragniony efekt.