Delikatny jedwab uzyskuje się z kokonów jedwabnika morwowego, cienki kaszmir z wełny kóz kaszmirskich. Z kolei miękka bawełna to włókno otaczające nasiona rośliny uprawnej. Surowce wykorzystywane zazwyczaj do wyrobu tkanin, bywają inspiracją dla kosmetologów do tworzenia skutecznych preparatów pielęgnacyjnych do skóry i włosów. Pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia dzięki zawartości odpowiednich składników aktywnych i spowalniają starzenie się.
Kaszmir
Składa się głównie z białka keratyny. Umieszczony w kosmetykach do suchej i dojrzałej cery utrzymuje naturalną równowagę hydrolipidową skóry, więc nie dopuszcza do jej wysuszenia. Proteiny te przenikają do zewnętrznych warstw naskórka, scalając je, tworząc efekt liftingu. Substancje te w maskach do włosów odbudowują ich strukturę, naprawiają uszkodzenia, dodają pasmom blasku.
Bawełna
Z kwiatów krzewu bawełny uzyskuje się mleczko, które jest bogatym źródłem flawonoidów i związków mineralnych (wapń, magnez, fosfor). Łagodzi podrażnienia, regeneruje i zmiękcza skórę. Działa przeciwzapalnie i chroni cerę przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Z kolei olej bawełniany odbudowuje naturalną warstwę ochronną naskórka, a także przywraca miękkość i elastyczność zniszczonym włosom.
Jedwab
Dla kosmetologów najcenniejsze są proteiny jedwabiu, których zaletą jest zatrzymywanie wody w naskórku i zwalczanie wolnych rodników. Znajdziemy je więc w preparatach do cery suchej i dojrzałej. Sprawdzają się też w pielęgnacji cery tłustej - regulują pracę gruczołów łojowych. Proteiny w odżywkach do włosów odbudowują zniszczenia i dodają im blasku (szczególnie tzw. płynny jedwab).
Autorka jest dziennikarką "Przyjaciółki"
Autorka jest dziennikarką "Przyjaciółki"