POLECAMY

Jakie wady można korygować za pomocą soczewek?

Soczewki kontaktowe zapewniają wygodę i bezpieczeństwo w codziennych sytuacjach oraz umożliwiają coś tak banalnego jak uprawianie sportu, co w okularach nie zawsze jest możliwe. Z pomocą soczewek kontaktowych można skorygować właściwie każdą wadę, a ich pielęgnacja nie wymaga zbyt wiele czasu.
Jakie wady można korygować za pomocą soczewek?

Słowem wstępu o soczewkach

Soczewki kontaktowe to jeden z najnowszych wynalazków współczesnego świata, który zrewolucjonizował ludzkie życie. Jeszcze do niedawna jedyną formą korekcji wzroku były zakładane na nos okulary. Obecnie miękkie soczewki kontaktowe zakładane bezpośrednio na oko to najpopularniejszy produkt na rynku, który z powodzeniem zastępuje standardowe okulary.

Soczewka kontaktowa wykonana z materiału silikonowo-hydrożelowego (wprowadzonego do powszechnego użytku w 1999 roku) jest na tyle przystosowana do przepuszczania tlenu do oka, że można ją nosić nawet 24 godziny bez przerwy.

Dzięki swojej konstrukcji soczewka bezpośrednio przylega do oka, a im większa przepuszczalność tlenu (od 36% do 70%) tym oko bardziej komfortowo się w niej czuje.

Czy soczewki kontaktowe są bezpieczne?

Producenci soczewek oferują szeroki wybór ich trwałości, wszystko zależy od naszych predyspozycji zdrowotnych i finansowych. Soczewki można podzielić na jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne i roczne. Od 2000 roku wprowadzono też takie, które można nosić bez przerwy 24 godziny na dobę przez 30 dni.

Powszechnie jednak wiadomo, że im krótszy termin ważności soczewki, tym są one zdrowsze i bezpieczniejsze dla oczu. Soczewki jednodniowe – wkładane rano, a wieczorem wyrzucane do kosza – nie mają szans zostać zanieczyszczone i z tym skażeniem włożone do oka. Nie znaczy to jednak, ze soczewki miesięczne czy kwartalne są złe. Przy zachowaniu odpowiedniej higieny i cyklicznych wizytach u okulisty wszystkie rodzaje soczewek są całkowicie bezpieczne

Soczewki kontaktowe - pomocne i zdrowe?

Kontaktami można skorygować praktycznie każdą wadę. Wady najpopularniejsze (krótkowzroczność i nadwzroczność) korygują soczewki sferyczne, do korekcji astygmatyzmu służą soczewki toryczne, natomiast wzrok zniszczony przez starczowzroczność poprawią soczewki multifokalne.

Soczewki można nosić od 8 do 14 godzin dziennie.

Innowacyjne zastosowanie soczewek

Oprócz soczewek korekcyjnych (poprawiających jakość widzenia), terapeutycznych (stosowanych jako opatrunki na rogówkę np. po laserowej korekcji wzroku) mamy na rynku trzeci rodzaj, soczewki kosmetyczne. Służą one do zmiany albo uwydatnienia koloru oczu, zakrycia zmętnienia rogówki czy też „rekonstrukcji” tęczówki.

Zobacz też: Jak wybrać kolorowe soczewki kontaktowe?

Firmy zajmujące się produkcją soczewek prześcigają się w wymyślaniu co raz to nowych wzorów i kolorów, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)