POLECAMY

Jak uniknąć suchej skóry po zimie?

Mroźna zima ma zły wpływ nie tylko na naszą psychikę, ale też na stan skóry. Sucha i szorstka skóra to normalny stan po długich mrozach. Z nadejściem wiosny warto zadbać o skórę przez nawilżanie jej od zewnątrz i prawidłowe odżywianie od wewnątrz.
Jak uniknąć suchej skóry po zimie? fot. fot. Fotolia

Skąd się bierze sucha skóra?

Zimą skóra traci wilgoć dwa razy szybciej niż latem, dlatego często staje się podrażniona i szorstka. Dlaczego tak się dzieje? O tej porze roku obniża się i zmienia skład lipidów, tworzących wraz z wodą warstwę ochronną naskórka. Z powodu różnicy temperatur między powierzchnią skóry a suchym, przegrzanym powietrzem w pomieszczeniach, woda jest niejako „wyciągana” z warstw głębokich skóry. Proces ten jest tym silniejszy, im słabsza warstwa ochronna naskórka. Normalnie naczynia krwionośne rozszerzają się, gdy jest gorąco, a kurczą pod wpływem zimna. Jednak zbyt gwałtowne zmiany temperatur powodują, że pękają, tworząc tzw. pajączki.

Nawilżanie od zewnątrz

Z końcem zimy szczególnego znaczenia nabiera odpowiednie nawilżanie cery. Rano, przed wyjściem z domu należy pamiętać o aplikacji odżywczego kremu o tłustej lub półtłustej konsystencji. Krem typowo nawilżający nie do końca nadaje się na tę porę roku, ponieważ nie uzupełnia on niedoboru wody, a jedynie ogranicza jej parowanie z wnętrza skóry.

Polecamy: Wszystko, czego jeszcze nie wiesz o nawilżaniu skóry

Odżywianie od wewnątrz

Zimą potrzebujemy także znacznie więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy A, C, E, K oraz witamin z grupy B. Właściwa dieta odżywia skórę od wewnątrz, dlatego zadbajmy, aby w naszym zimowym jadłospisie znalazły się owoce cytrusowe, warzywa kapustne, orzechy, pełne ziarna zbóż i tłoczone na zimno oleje.

Relaks dla skóry

Bardzo dobrym sposobem na pielęgnację skóry wczesną wiosną jest wizyta w SPA. Zabiegi, z których możemy skorzystać wpłyną pozytywnie również na nasze samopoczucie. Oferty ośrodków SPA pełne są odprężających maseczek na twarz, relaksujących masaży, kąpieli z użyciem olejków eterycznych, ciepłych kamieni, a nawet czekolady.

Sprawdź też: Jak dbać o twarz zimą?

Źródło: Informacja prasowa / ab

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/2 lata temu
Mało kto wie jaki wpływ na naszą skórę mają suplementy. Staram się jeść dużo warzyw, żeby uzupełnić wszystkie witaminy, ale i tak biorę jeszcze neoglandynę, bo po zimie (ale też zimą), skóra jest bardzo sucha i trudno sobie z nią poradzić.
/3 lata temu
Słyszałam od znajomej, że Collagen w tabletach bardzo dobrze nawilża skórę, któraś z was może stosowała??
/5 lat temu
Polecam tekst o suchej skórze na: http://www.nazdrowiesposob.com/sucha-skora/ Dowiecie się z niego jak naturalnymi metodami pozbyć się problemu ;)
POKAŻ KOMENTARZE (1)