POLECAMY

Gdy włosy wypadają bardziej niż zwykle

Jeśli, mimo młodego wieku, zdarza Ci się wyjmować włosy z głowy garściami, a miesiączka się opóźnia, jeśli robiłaś badania, ale wyniki morfologii na nic nie wskazują – możliwe, że problem z włosami ma podłoże hormonalne.
Gdy włosy wypadają bardziej niż zwykle

Często lekarze rodzinni nie zlecają badań hormonalnych w przypadku opisanym powyżej, ale jest to błąd.

Hormony - rozhuśtane bardziej niż zwykle

W organizmie kobiety wahania poziomu hormonów to proces naturalny, związany z menstruacją czy też ciążą. Jednak poziom hormonów powinien samoistnie wyrównywać się po określonym czasie. Gdy to nie następuje, mamy do czynienia z zaburzeniami na tle hormonalnym, które powinno się skonsultować z lekarzem.

Czytaj też: Czy wiesz, co to jest trichotillomania?

"Męski" czynnik

Utrata włosów jest nazywana łysieniem androgenowym, spowodowanym, mówiąc w skrócie, zbyt dużą ilością androgenów, męskich hormonów w organizmie kobiety. Androgeny, które są produkowane przez jajniki oraz korę nadnerczy, w normalnej sytuacji nie powodują żadnych zmian w organizmie kobiety. Kiedy jednak ich poziom podwyższa się w wyniku zaburzeń hormonalnych, prowadzą one do między innymi łysienia androgenowego albo też hirsutyzmu, czyli wystąpienia nadmiernego owłosienia u kobiet.

Łysienie androgenowe, nazywane zazwyczaj łysieniem typu męskiego powstaje w wyniku powstania podwyższonej zawartości dihydrotestosteronu, powstałego z testosteronu pod wpływem działania enzymu 5-alfa-reduktazy. U mężczyzn utrata włosów dotyczy najczęściej części skroniowej oraz czubka głowy, u kobiet jednak łysienie dotyka całego obszaru głowy.

Polecamy: Czy istnieje cudowny lek na łysienie?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 lat temu
Czy klinika HairLab jest dobra, bo powinnam pójść do specjalisty?