Założenie licówek to świetna metoda na piękny uśmiech

Do czego służą licówki porcelanowe?

Jeśli Twoje zęby są przebarwione i nie ma możliwości ich wybielenia, licówki mogą przywrócić Ci piękny uśmiech. Licówka to cienka płytka z porcelany, którą stomatolog przykleja do zębów. Czy każdemu można założyć licówki?
/ 21.04.2011 15:13
Założenie licówek to świetna metoda na piękny uśmiech

Licówki ceramiczne świetnie nadają się do zmiany koloru i kształtu zębów. Najczęściej wykonuje się je u pacjentów, których zęby są przebarwione, np. po antybiotykach i nie ma możliwości ich wybielania nawet w gabinecie. Licówkami można też zmienić kształt zębów, np. delikatnie je powiększając. Efekty estetyczne są wielorakie, zaskakujące, oczywiście pozytywnie, a także stosunkowo szybkie.

Przeczytaj: Krwawią Ci dziąsła? To może być paradontoza

Co to jest licówka ceramiczna?

To nic innego jak cieniutka płytka z porcelany przyklejana do własnego zęba przy pomocy specjalnego kleju. Potrzebne jest jednak przygotowanie zęba. Najpierw jest on delikatnie zeszlifowany z powierzchni licowej. Po takim zabiegu wykonujemy wycisk lub skan oszlifowanych zębów, a pacjent nie musi chodzić z opiłowanymi zębami do momentu wykonania licówek. W międzyczasie wykonuje się w gabinecie uzupełnienie tymczasowe, żeby można było normalnie uśmiechać się i funkcjonować czekając na pracę ostateczną.

Czy u każdego pacjenta można wykonać licówki?

O tym oczywiście decyduje lekarz dentysta i on wie najlepiej, czy u danej osoby takie uzupełnienie jest możliwe. Jeśli zęby są leczone kanałowo, mocno zniszczone, z licznymi wypełnieniami, wówczas w wielu przypadkach zdecydowanie lepszy i trwalszy efekt osiągniemy wykonując korony porcelanowe.

Podsumowując, licówki porcelanowe są świetnym rozwiązaniem, które w sposób oszczędny dla tkanek zęba pozwalają doprowadzić do powstania pięknego, białego uśmiechu. Jest to jednak dosyć kosztowne, gdyż wymaga dużej precyzji wykonania i doświadczenia zarówno lekarza, jak i technika.

Zobacz też: Higiena jamy ustnej, a choroby serca

Jeśli chcesz nakleić na swoje zęby licówki, przede wszystkim skonsultuj się z lekarzem stomatologiem, który oceni, czy Twoje zęby mogą zostać poddane temu zabiegowi. 

Autor: lek. Magdalena Jelska