Plaster wosku (zimny lub ciepły) umieszczamy na skórze, a następnie zrywamy w kierunku przeciwnym do wzrostu włosków. / fot. Fotolia

Depilacja – która metoda jest najskuteczniejsza?

Marzenia o gładkiej skórze pozbawionej owłosienia spełniają się, lecz w większości przypadków, na krótko. Które rodzaje depilacji pozwalają na długotrwałe pozbycie się włosów ze skóry? Jak się sprawdzają maszynka, wosk, kremy i pianki, laser, prąd w depilacji? Czy większa skuteczność wiąże się z większym bólem?
/ 23.11.2011 15:40
Plaster wosku (zimny lub ciepły) umieszczamy na skórze, a następnie zrywamy w kierunku przeciwnym do wzrostu włosków. / fot. Fotolia

Maszynka w ruch

Szybki, łatwy i bezbolesny sposób golenia partii ciała, które nadmiernie pokrywa owłosienie. Wadą tego rodzaju depilacji jest częstość powtarzania, bo już na drugi dzień włosy zaczynają odrastać, a po kilku dniach stają się znów w pełni widocznie.

Decydując się na golenie maszynką, warto wykonywać tę czynność podczas ciepłej kąpieli, gdy skóra jest rozgrzana. Dodatkowo skórę można pokryć żelem lub kremem do depilacji. Po kuracji dobrze jest wklepać krem nawilżający.

Wosk – zimny czy gorący?

Nakładanie wosku i zrywanie go plastrami nie należy do najprzyjemniejszych doznań, ale efekty takiej depilacji są widoczne przez około 3–4 tygodnie. Depilacja woskowa dzieli się na zimną i gorącą. Ta pierwsza polega na tym, że rozgrzewamy wosk we własnych dłoniach, mocujemy na ciele i zrywamy pod włos. Dobre rozgrzanie plastrów gwarantuje powodzenie całej operacji.

Depilacja gorącym woskiem jest wykonywana w gabinetach kosmetycznych. Zbyt gorący wosk może poparzyć skórę a nawet doprowadzić do jej owrzodzeń. Dlatego tak ważne jest, aby zabieg ten wykonywał profesjonalista. Gorący wosk nakłada się na ciało, odczekuje się, aż wosk wystygnie, po czym, jednym płynnym ruchem, zrywa się plastry. I to boli, nawet bardzo, ale czego się nie robi dla urody.

Głównymi zaletami stosowania wosku jest efekt, który utrzymuje się nawet do 4 tygodni, odrastające włoski wydają się bardziej delikatne. Po depilacji możemy cieszyć się idealnie gładką skórą.

Kremy i pianki

Depilacja kremami i piankami polega na nałożeniu specyfiku na ciało i odczekaniu około 5 minut. W tym czasie, zawarte w kremie lub piance składniki chemiczne rozpuszczają włosy. Nie wskazane jest stosowanie tej depilacji na skórze wrażliwej i delikatnej – może prowadzić do podrażnień. Efekt depilacji kremem lub pianką utrzymuje się przez około 3–4 tygodnie.

Zabieg pozwala usunąć nawet bardzo krótkie włoski i pozostawia skórę idealnie gładką.

Polecamy: Jak łagodzić podrażnienia po depilacji?

Elektryczny depilator

Elektryczne depilatory wyrywają włosy razem z cebulkami. Odrastające owłosienie jest znacznie słabsze, lecz cały zabieg golenia, jest dość bolesny i dlatego elektryczny depilator jest stosowany do depilacji nóg. Efekt gładkich nóg pozostaje przez około 2–3 tygodnie.

Najpoważniejszymi wadami tego typu depilacji jest występowanie podrażnień, bolesność oraz nierównomierne odrastanie wydepilowanych włosów.

Depilacja laserowa

Jest to metoda najskuteczniejsza, bolesna i najdroższa. Efekt zabiegu utrzymuje się przez kilka lat, lecz najlepsze rezultaty osiąga się u osób o jasnej, nieopalonej karnacji i przy ciemnym owłosieniu. Wiązka światła niszczy mieszek włosowy i cebulkę. Dla większej skuteczności należy powtórzyć zabieg nawet około 8 razy w odstępach 4–6 tygodniowych.

Depilacja laserem może wywołać niewielkie zaczerwienienia i strupki, lecz znikają po kilku dniach. Przeciwwskazaniami do skorzystania z tej formy depilacji jest między innymi:

  • Ciąża.
  • Świeża opalenizna.
  • Zażywanie leków światło uczulających.
  • Łuszczyca.
  • Skłonność do przebarwień.

Zobacz też: Depilacja elektrolizą – prąd kontra włoski

Elektrokoagulacja

Zabieg wykonuje się przy użyciu wysokiej częstotliwości. Prąd wytwarza ciepło w mieszku włosa i dochodzi do zjawiska elektrokoagulacji, gdzie dochodzi do stałego usunięcia białka skóry – odpowiedzialnego za wzrost włosa. W przypadku tej metody, nie ma znaczenia kolor włosa, gdyż metoda jest skuteczna zarówno dla osób o jasnym i ciemnym owłosieniu. Elektrokoagulacja zaleca się jednak do mniejszych partii ciała – wąsy, pachy, okolice bikini.

Elektrokoagulacja jest metodą dość bolesną, a jej efekty utrzymują się przez wiele lat. Przeciwwskazaniami do tego zabiegu są: cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia i krążenia.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (15)
/23.10.2018 11:08
Depilacja laserowa to dla mnie nowy nr jeden wśród zabiegów kosmetycznych. Jestem już po 4 seriach Epilabem, na okolice bikini. Czekają mnie jeszcze 2-4 zabiegi i będę mieć spokój na długi czas. Dopiero po roku muszę powtórzyć zabieg i tak co roku, więc bardzo rzadko.
/30.04.2017 11:06
Taki zabieg rozumiem, że mozna zrobić jedynie u kosmetyczki? Czy dużo płaciłaś za nogi? Tak orientacyjnie. Bo myslałam o laserze, ale ceny mnie przerażają.
/29.04.2017 14:49
W moim przypadku, czyli blondynki, najskuteczniejszą metodą depilacji (mówię o trwałej depilacji) okazało się Epilfree. W zeszłym roku, przed wakacjami zdecydowałam się na depilację nóg. W tym momencie myślę, żeby zafundować sobie depilację i na inne części ciała :)
POKAŻ KOMENTARZE (12)