POLECAMY

Czym oczyszczać skórę twarzy, by cera wyglądała promiennie?

Czy wiesz, że jednym z ważniejszych zabiegów służących cerze jest jej oczyszczanie? Zobacz, czym oczyścić skórę twarzy, by nie wyglądała na zmęczoną i szarą.

cera

Fot. Fotolia

Na to, jaki rodzaj cery posiadamy, wpływa wiele czynników – klimat, w którym żyjemy, płeć, stan zdrowia, sposób życia oraz geny. Problemy ze skórą bardzo często związane są ze źle dopasowanym sposobem pielęgnacji. Odpowiednie oczyszczanie, tonizowanie i nawilżanie może być kluczem do pięknej cery.

Dokładnie usuń makijaż i zanieczyszczenia

Pierwszym etapem codziennej pielęgnacji jest oczyszczanie skóry. Po intensywnym dniu bardzo ważne jest, aby usunąć z twarzy nie tylko makijaż, ale także kurz, pot, łój oraz obumarłe komórki naskórka.

– "Jednym z podstawowych błędów, jakie popełniamy, jest oczyszczanie twarzy mydłem. Taki sposób mycia skóry wysusza ją i może powodować liczne zaczerwienienia. Zamiast tego, w zależności od rodzaju i typu cery, warto skorzystać z mleczka do demakijażu lub żelu do mycia" – mówi Agnieszka Kowalczyk, kosmetolog w Klinice Urody Mona Lisa.

Skóra sucha jest bardzo wrażliwa, dlatego do jej oczyszczania warto użyć mleczka odżywczo-nawilżającego, wzmacniającego barierę ochronną skóry, a także zawierającego witaminę E czy olejek jojba.

Kosmetyki z tym olejkiem, który z chemicznego punktu widzenia jest raczej płynnym woskiem, natłuszczają, zmiękczają i odpowiednio nawilżają suchą skórę. Dodatkowo są bardzo trwałe i cechuje je wysoki poziom wchłaniania.

Przy oczyszczaniu cery tłustej, najważniejsze jest pozbycie się nadmiernej ilości sebum – łoju skórnego, wydzielanego przez organizm po to, by zapewnić skórze odpowiednią miękkość i tworzącego naturalną powłokę antybakteryjną. Jego nadprodukcja może być spowodowana nadczynnością gruczołów łojowych i być zależna od hormonów (zwiększona w okresie dojrzewania) lub czynników zewnętrznych, takich jak pogoda czy zanieczyszczenie powietrza.

Zobacz także: Szara cera? Oto 3 peelingi dodające blasku!

Czym oczyścić cerę tłustą i mieszaną?

Osoby o tłustej cerze, borykają się z nadmiernym świeceniem się twarzy i powiększonymi porami. Mają także skłonności do trądziku. Zaleca się stosowanie bakteriobójczych i ściągających żeli myjących oraz toników.

Cera mieszana wymaga specjalnego traktowania, ponieważ w tym przypadku bardzo istotne jest miejsce, które oczyszczamy. Warto podzielić twarz na dwie partie. Pierwsza z nich to strefa T, w której skład wchodzi czoło, nos i broda – tutaj dobrze jest użyć preparatów, które odtłuszczą i nie obciążą skóry, takich jak płyn micelarny. Składa się on między innymi z miceli – bardzo małych cząsteczek, których zewnętrzna powłoka ma właściwości hydrofilowe – przyciągają wodę, a wnętrze – hydrofobowe, czyli odpychają wodę i łączą się z tłuszczami.

Dzięki temu preparat zbiera do wnętrza cząsteczek tłuste zanieczyszczenia, a resztę rozpuszcza w wodnym roztworze. Drugą partię twarzy, należy oczyścić za pomocą kosmetyków nawilżających.

Źródło: Materiały prasowe LTM Communications/ bj

Zobacz także: 8 maseczek na problemy z cerą!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)