POLECAMY

Czym jest skolioza?

Skolioza jest to najbardziej rozpowszechniona postać skrzywienia kręgosłupa. Najczęściej skoliozy doświadczają dzieci i młodzież w czasie dojrzewania. Kogo najczęściej dotyka to schorzenie? Jakie są przyczyny skoliozy?
Czym jest skolioza?

Skolioza, czyli tzw. skrzywienie boczne kręgosłupa

Kręgosłup człowieka pod wpływem różnych czynników środowiskowych układa się w niepoprawny sposób. Jednym z rodzajów takiego złego ułożenia jest właśnie skolioza. Zdrowy kręgosłup w naturalny sposób ma wygięty kształt, co zwiększa jego wytrzymałość na różnego rodzaju naciski.  Skolioza polega na odchyleniu się kręgosłupa w tej właśnie krzywiźnie, ale o wiele za mocno – zamiast delikatnie łukowatej formy, przybiera on postać litery S.

Zobacz też: Ćwiczenia na zwyrodnienie kręgosłupa - porada eksperta

Skolioza najczęściej rozwija się w piersiowym odcinku kręgosłupa (górna część pleców) lub pomiędzy częścią piersiową a lędźwiową (środkowa część pleców), o wiele rzadziej występuje tylko w odcinku lędźwiowym.

Skrzywienie uznawane jest za skoliozę, kiedy przekroczy 10˚, wszystkie skrzywienia poniżej tej granicy są bezpieczne i nie wymagają żadnego leczenia, a jedynie obserwacji.

Nieleczona skolioza postępuje nawet wtedy, gdy chory przestał już rosnąć. Nieleczenie skrzywienia bocznego kręgosłupa może doprowadzić do zniekształcenia klatki piersiowej i takiego ucisku na narządy wewnętrzne, który w konsekwencji może wywołać znaczne upośledzenia w krążeniu i oddychaniu.

Największe ryzyko

Na największe ryzyko narażone są osoby w okresie dojrzewania, kiedy w bardzo szybkim czasie kości równie szybko rosną. Najczęściej są one rozpoznawane pomiędzy 7 a 8 r.ż. oraz 12 a 13 rokiem życia dziecka i o wiele częściej wykrywane są u dziewcząt niż u chłopców.

W zależności od wieku chorego możemy rozróżnić skoliozy:

  • Wczesnodziecięce (do 3 roku życia).
  • Dziecięce (pomiędzy 3 a 10 rokiem życia).
  • Młodzieńcze (nabyte w okresie dorastania).
  • Wieku dorosłego.

Przyczyny powstawania skoliozy

Niestety pomimo wielu hipotez i badań na ten temat nie znaleziono przyczyny powstawania większości skrzywień.

Mimo to wiadomo, że na powstawanie skoliozy mogą wpłynąć czynniki genetyczne, ponieważ w niektórych rodzinach jest ona częściej wykrywana niż w innych.

Skolioza może pojawić się również, jako wynik niedostatecznego rozwoju mięśni z powodów o podłożu neurologicznym, np. u chorych na dystrofię mięśniową lub porażenie mózgowe.

Zobacz też: Krzywy kręgosłup u dziecka - jak mu zapobiec?

U dorosłych zaawansowana skolioza może być rezultatem wady nabytej i niezdiagnozowanej w dzieciństwie. Może też pojawić się na skutek zwyrodnienia stawów międzykręgowych. Skolioza zwyrodnieniowa u dorosłych wynika najczęściej z pogarszającego się stanu kręgosłupa, zazwyczaj po 40 roku życia.

Szczególnie niebezpieczna jest zwłaszcza u kobiet, ponieważ łączy się wtedy z osteoporozą, doprowadzając do całkowitego osłabienia kręgosłupa.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
Ja też mam skrzywienie kręgosłupa tak zwana skolioze lekaże i nauczyciela mówiom mi że powinnam dóżo ćwiczyć bo można to jeszcze naprawić do póki nie będę mieć 14 lat bo wtedy zacznie się dojżewanie i będą trudności.Ja chodze do szkoły baletowej na której mi zależy więc wreszcie zabrałam się za ćwiczenia. Tata muj kiedyś powiedział że będę na plaży ze swoim chłpakiem/kolegą będę się wstydziła wejść do morza lub zdiąć bluzke. Ja teraz wiem że musze to naprawić i postaram się z tym walczyc bo niechce być krzywa jak pałąk. to co jest tam napisane to prawda.RATUJCI SWOJE PLECY!!!!!!!!!!!!!