Czy potrzebna Ci operacja plastyczna?

Czy potrzebna Ci operacja plastyczna?

Niestety, na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jednak racjonalna refleksja na temat stosunku do samej siebie oraz wad i zalet takiego rozwiązania pozwoli Ci znaleźć odpowiedź na pytanie: „Czy operacja plastyczna jest mi potrzebna?” Przeczytaj, zanim się zdecydujesz!
/ 26.01.2011 16:13
Czy potrzebna Ci operacja plastyczna?

Po co mi operacja?

Pierwotne przeznaczenie chirurgii plastycznej to pomoc ludziom z wrodzonymi wadami estetyki ciała lub drobnymi mankamentami urody, których naprawienie nie wymaga inwazyjnej ingerencji w organizm. Takimi „wadami” są na przykład odstające uszy, blizny, pieprzyki czy inne zewnętrzne cechy nie wpływające na stan zdrowia. Jednak dziś operacje plastyczne traktuje się jak lekarstwo na kompleksy, często bardzo wydumane i będące wynikiem zapatrzenia w trendy, kreowane przez współczesne media. Dlatego warto zastanowić się, czy operacja naprawdę jest Ci potrzebna.

Czuję się źle sama ze sobą

Jeśli Twoje kompleksy swoje źródło mają w oczywistych, widocznych i bezpiecznych do usunięcia cechach wrodzonych, to przeciwwskazania do operacji są znikome. Jednak jeśli jesteś szczupłą i młodą kobietą, a poprawienie sobie wyglądu biustu czy ust jest tylko kaprysem i ma Cię zbliżyć do medialnego ideału kobiety, lepiej zrezygnować.

W pozbywaniu się kompleksów za pomocą skalpela należy zachować umiar i dystans do naturalnych konsekwencji mijającego czasu. Przede wszystkim ze względu na zagrożenie uzależnieniem – każda czynność będąca szybkim i łatwym sposobem na pozbycie się problemu stwarza duże ryzyko pogrążenia się w nałogu! Zwłaszcza, że niektóre zabiegi (np. popularny botoks) trzeba regularnie powtarzać, by utrzymać efekt, a z czasem można po prostu przesadzić.

Polecamy: Nie daj się kompleksom!

Licho nie śpi

Granice zdrowego rozsądku już dawno zostały przekroczone. Zarówno te dotyczące przeznaczenia operacji plastycznych, jaki i bezpieczeństwa ich wykonywania. Od 20 lat mówi się o kreowaniu przez media wychudzonej damskiej sylwetki z zawsze gładką skórą, jędrnymi pośladkami i krągłym biustem. W obliczu naturalnych przemian, takich jak upływ czasu czy przebyta ciąża, żadna z nas nie jest w stanie wyglądać tak, jak kobiety z plakatów. To niby oczywiste, a jednak coraz częściej słyszy się o zachorowaniach na anoreksję, bulimię czy uzależnieniu od chirurgicznego poprawiania wyglądu. Popularyzacja chirurgii plastycznej idąca w parze z wizerunkiem medialnym kobiety idealnej to cywilizacyjne zagrożenie dla naszego zdrowia psychicznego.

Czytaj także: Dlaczego warto siebie zaakceptować?

Zanim zdecydujesz się na operację plastyczną, koniecznie porozmawiaj z psychologiem i lekarzem, który ma ją wykonać! Sprawdź jego kwalifikacje!