POLECAMY

Czy opryszczka może być groźna?

Opryszczka pospolita lub zwykła jest potocznie określana jako „zimno” lub „febra”. Wywołują ją wirusy typu HSV-1, HSV-2. Co odróżnia opryszczkę od poważnych chorób, wywołanych przez te same wirusy?
Czy opryszczka może być groźna?
  • Rodzaje opryszczek typu HSV-1

Należy do nich zwykła opryszczka, przez lekarzy zwana opryszczkowym zapaleniem jamy ustnej. Tu przeczytasz o niej więcej.

Opryszczkowe zapalenie opon mózgowych i mózgu

Objawia się deformacją górnej części ciała. Niestety jest to bardzo ciężka choroba, nieleczona aż w 70% kończy się śmiercią. Leczona, pozostawia po sobie ślady w postaci schorzeń neurologicznych, jak i zaburzeń psychicznych. Zupełne wyzdrowienie zdarza się bardzo rzadko. Chorobie towarzyszy gorączką i ból głowy. Zatem warto czasem udać się do lekarza, jeśli nie pomagają środki lecznicze na grypę. Opryszczkowe zapalenie mózgu często występuje z opryszczkowym zapaleniem narządów płciowych.

Opryszczkowe zapalenie pozostałych narządów ciała

Opryszczka, ku naszemu zdziwieniu, może dotknąć również małżowinę uszną, jak i palce rąk (zanokcica opryszczkowa), wykwity podobne są do tych pojawiających się na wardze, występujące w postaci ropnych pęcherzyków. Opryszczka rogówki jest bardzo dokuczliwa i bolesna w niektórych przypadkach prowadzi do ślepoty. 

  • Choroby wywołane przez wirus typu HSV-2

Wirus ten przede wszystkim dotyka narządów płciowych kobiet i mężczyzn. U płci żeńskiej zmiany pojawiają się w pochwie, w okolicach warg sromowych oraz na udach. W przypadku penetracji analnej choroba może być przeniesiona w okolice odbytu. U kobiety zakażonej, będącej w ciąży zaleca się wykonanie cięcia cesarskiego, aby nie narazić nienarodzone dziecko na zainfekowanie wirusem HSV-2. U mężczyzn wirus atakuje części członka (żołądź, napletek), zainfekowana zostaje również cewka moczowa, sprawiając bolesne oddawanie moczu.

W takich przypadkach niezwłoczne jest udanie się do ginekologa bądź urologa.

Polecamy: Jak uchronić się przed chorobami wenerycznymi?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)