Ćwiczenia twarzy, które odmładzają - poznaj je!

Czy wiesz, że stan, w jakim są mięśnie mimiczne zdradzają twój wiek? Poznaj dwa ćwiczenia twarzy, które cię odmłodzą. Ćwiczenia wykonuj codziennie rano i wieczorem.
/ 03.04.2014 12:31

Ćwiczenia twarzy odmładzające

Fot. Fotolia

Dlaczego z upływem lat zmieniają się rysy twarzy i następują w jej wyglądzie zmiany, które od razu zdradzają twój wiek? Tylko w pewnym stopniu powodem są to procesy zachodzące w samej skórze. W znacznie większym stopniu na naszą fizjonomię wpływają zmiany następujące głębiej — w mięśniach mimicznych i chrząstkach nosa i uszu.

Mięśnie z wiekiem wiotczeją, zwłaszcza jeśli nie są ćwiczone. Wraz z ich rozluźnieniem pojawią się obwisłe fałdy pod oczami, na policzkach i pod brodą. Aby zapobiec tym zmianom, powinieneś nie tylko wykonywać pompki, skłony i dźwigać sztangę, ale spędzać również trochę czasu przed lustrem. Jeśli nie jesteś aktorem, to zapewne przez większą część dnia twoja twarz ma kamienny wyraz, a jedynie czasami pojawia się na niej subtelny grymas. To żaden wysiłek dla mięśni twarzy, biorąc pod uwagę, że odpoczywają także, kiedy śpisz.

Zobacz także: Joga twarzy - czy te ćwiczenia rzeczywiście odmładzają?

Jak zachować młodzieńcze rysy twarzy?

Mięśnie mimiczne to obok mięśni brzucha najbardziej rozleniwione i zaniedbane mięśnie u cywilizowanego człowieka, któremu wychowanie uniemożliwia pełną ekspresję uczuć za pomocą wyrazu twarzy. Kiedy ostatnio śmiałeś się tak szczerze, że następnego dnia bolały cię mięśnie poruszające żuchwą?

By zachować młodzieńcze rysy twarzy, powinieneś nadrabiać te zaniedbania ćwiczeniami. Można ćwiczyć wybiórczo konkretne mięśnie w celu uzyskania określonego rezultatu, który będzie dostrzegalny w wyrazie twojej twarzy. Na przykład wzmacnianie niektórych grup mięśniowych może spowodować efekt wyszczuplenia twarzy lub uwydatnienia podbródka.

Jednak jeśli ostatnio wcale nie zajmowałeś się mięśniami twarzy, to zacznij od ich wzmocnienia i przywrócenia im właściwego napięcia.

Ćwiczenia twarzy, które cię odmłodzą

Rano i wieczorem wykonaj po trzy razy, na przemian, dwa ćwiczenia. Pierwsze polega na możliwie najsilniejszym zaciśnięciu oczu, ust i nozdrzy mniej więcej na 10 sekund. Po chwili przerwy jak najszerzej otwórz oczy i usta i rozszerz nozdrza, zachowując przedstawioną wyżej kolejność: oczy, usta, nos.

Kiedy zaczynasz ćwiczyć, zachowaj ostrożność, aby podczas silnego otwierania ust nie zwichnąć sobie żuchwy.

Taka gimnastyka zapewnia nie gorszy efekt niż operacje plastyczne. Na wyćwiczonych, napiętych mięśniach skóra będzie lepiej naprężona, co zapewnia wygładzenie zmarszczek i zmniejszenie wszelkich obwisłości.

Rysy twarzy kształtują się również według powierzchni chrząstek zlokalizowanych pod skórą nosa i uszu. Są one zbudowane z chrząstki sprężystej, specjalnego rodzaju tkanki łącznej. Na nich opiera się i kształtuje powierzchnia skóry. Następujące z wiekiem stopniowe zwiotczenie tych chrząstek znacząco wpływa na kształtowanie się rysów twarzy. Nawet nieznaczne odkształcenia ich powierzchni postarzają.

Ćwiczenia mięśni mimicznych i masaże twarzy, poprawiające ukrwienie w tym rejonie, spowalniają zmiany w chrząstkach. Jednak duży wpływ na tempo zachodzących w nich zmian ma również dieta.

Rysy twarzy zdradzają sposób odżywiania

W poradnikach orientalnej diagnostyki znajdziesz schematy pozwalające określić na podstawie rysów twarzy, na jakich produktach opiera się dieta badanego człowieka. W medycynie dalekowschodniej bardzo wyraźnie wiązano fizjonomię ze spożywaniem określonych rodzajów produktów. Charakterystyczne cechy nadaje jedzenie dużych ilości mięsa lub ograniczenie diety do produktów roślinnych. W tym pierwszym wypadku następuje pogrubienie rysów twarzy, w drugim – zyskują one na subtelności.

Jeśli przesadzisz i długotrwale będziesz się odżywiać jednostronnie, to efekt nie będzie najlepszy, gdyż przy dietach niedoborowych zmienia się równocześnie niekorzystnie struktura i wygląd samej cery, co z czasem zdradza zarówno zbyt gorliwych mięsożerców, jak i ortodoksyjnych wegetarian.

Fragment pochodzi z książki Kody młodości autorstwa dr. Marka Bardadyna. Wydawnictwo Rebis. Publikacja za zgodą wydawcy.

Zobacz także: Sposoby na zmęczoną twarz