Na ludzkiej głowie znajduje się około 100-150 tys. włosów. Jasnych włosów jest nieco więcej, ponieważ są cieńsze niż włosy ciemne. Na 1 cm² przypada od 180 do 750 jasnych włosów i od 150 do 500 włosów ciemnych.
Włosy występują wyłącznie na powierzchni skóry ssaków. W przeciwieństwie do zwierząt, owłosienie u ludzi ma ograniczone znaczenie termoregulacyjne i ochronne. Przy tak znikomej ilości owłosienia, odruchowa reakcja na zimno (tzw. gęsia skórka) nie jest wstanie zapewnić skórze utworzenia dodatkowej, ocieplonej i izolującej warstwy powietrza. Charakterystyczne jedynie dla gatunku ludzkiego brwi chronią oczy przed deszczem i potem, natomiast rzęsy stanowią barierę dla kurzu i drobnych owadów.
Anatomia włosa
Włos to wyspecjalizowany, zrogowaciały, nitkowaty twór naskórka zbudowany z białka - keratyny. Wyrasta on z zagłębienia skóry tworzącego kanał, zwanego mieszkiem włosowym. Do mieszków włosowych uchodzą przewody gruczołów łojowych.
Na włos składa się:
- łodyga,
- korzeń,
- cebulka (opuszka),
- gruczoł łojowy,
- otoczka włosa,
- mięsień przywłośny,
- brodawka włosa,
- ujście torebki włosowej (por skórny),
- część łączno-tkankowa torebki włosowej.
Łodygą nazywamy część włosa nad powierzchnią naskórka, natomiast korzeniem – fragment znajdujący się poniżej powierzchni nabłonka. Dolna część korzenia jest lekko rozszerzona i ze względu na swój charakterystyczny kształt nazywana potocznie cebulką włosa (opuszką). To tam znajdują się komórki macierzy włosa, a wśród nich odpowiedzialne za kolor włosa, melanocyty. Ponadto w opuszkę włosa od spodu pukla się brodawka.
Włos składa się z warstwy rdzennej (medulli), korowej i osłonki włosa (naskórka). Warstwa korowa determinuje budowę i kolor włosa. Korzeń włosa otoczony jest przez łączno-tkankową torebkę, do której przyczepiony jest mięsień przywłośny, którego drugi koniec przyczepia się do tkanki łącznej skóry.
Przeczytaj: Zdrowe włosy a dieta
Cykl włosowy
Podczas naszego życia włosy ulegają ciągłym procesom odnawiania i wypadania. Okres od rozpoczęcia tworzenia się włosa aż do osiągnięcia stanu spoczynku i uformowania się nowego włosa nazywamy cyklem włosowym. Dla każdego włosa cykl ten przebiega indywidualnie, jednak niezmiennie składają się na niego trzy okresy:
I) Anagen – czas aktywnego wzrostu. Trwa od kilku miesięcy do 6 lat. W tej fazie kształtuje się budowa, grubość i kolor włosa.
II) Katagen – faza przejściowa. Trwa około 3 tygodnie. W tym czasie opuszka staje się mniejsza – włos przestaje rosnąć i obumiera.
III) Telogen – okres spoczynkowy. Trwa kilka miesięcy. W tej fazie komórki przygotowują się do wzrostu nowego włosa. Pod koniec tego okresu włos wypada, a w mieszku włosowym tworzy się nowa cebulka i nowy włos. W danym momencie około 10-15% włosów na głowie znajduje się w tej fazie.
Włos w liczbach
Szybkość wzrostu włosa na głowie wynosi około 0,35 mm dziennie, co daje około 1 cm miesięcznie i 12 cm rocznie.
W ciągu doby przeciętnie tracimy od 80 do 100 włosów .
Czytaj także: Jak ukryć siwe włosy?