wośp, jurek owsiak fot. Jagoda Spojnarowicz/Agnieszka Popytak/Wojciech Makara/mat. prasowe WOŚP

WOŚP - liczby, które robią wrażenie

Ile to jest 720 milionów złotych? To np. całoroczny budżet sporego miasta w Polsce! I sprzęt medyczny w szpitalach w całym kraju zakupiony dzięki kolejnym finałom WOŚP. Jedno jest pewne, gdyby nie orkiestra, polskie szpitale bazowałyby na sprzęcie z lat 80.
/ 10.01.2018 13:57
wośp, jurek owsiak fot. Jagoda Spojnarowicz/Agnieszka Popytak/Wojciech Makara/mat. prasowe WOŚP

❤ 720 mln złotych - Fundacja wydała na sprzęt medyczny pracujący w szpitalach w całej Polsce. 

Na co poszły pieniądze z finału w 2016 roku? Oto szczegółowe rozliczenie!

❤ 36 tysięcy nowoczesnych urządzeń medycznych zakupiono w ciągu ostatnich 25 lat. Oznacza to, że statystycznie każdego dnia do polskiego szpitala trafiają 4 urządzenia kupione przez WOŚP.

5 milionów noworodków zostało poddanych powszechnym przesiewowym badaniom słuchu. Dokładnie tyle samo dzieci z Gwinei, Liberii i Sierra Leone nie może, według danych UNICEF, chodzić do szkoły.

❤ 219 oddziałów neonatologicznych udało się wyposażyć w 457 urządzeń Infant Flow (urządzenie do wspomagania oddechu u wcześniaków i noworodków) osiągając tym samym najlepszy wynik w Europie.

❤ 120 tys. – wolontariuszy kwestuje każdego roku dla WOŚP na całym świecie. Wśród nich są, zapisani do sztabu założonego przez redaktorkę naczelną Polki.pl, m.in. Anna Dereszowska, Kasia Zielińska, Ada Fijał i Edyta Herbuś!

❤ 6 ogólnopolskich nowoczesnych programów medycznych i jeden edukacyjny Fundacji WOŚP działają przez cały rok.

7 tysięcy  wcześniaków ma uratowany wzrok dzięki istnieniu 18 centrów leczenia retinopatii. Niemal tyle samo dzieci nie jest poddawanych rocznie obowiązkowym szczepieniom ochronnym, bo tak zdecydowali ich rodzice :(

❤ 2978 osobistych pomp insulinowych sprawia, że Polska jest pierwszym krajem na świecie, w którym tak powszechnie leczy się cukrzycę u dzieci pompami.

❤ 765 pomp kupiono w ramach Programu Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą

❤ 5300 osób ukończyło w Polsce szkolenia z pierwszej pomocy z użyciem defibrylatora w amerykańskim systemie AHA. Kursy obejmują resuscytację krążeniowo-oddechowa z wykorzystaniem defibrylatora automatycznego AED. 

Aukcje WOŚP 2018: wybrałyśmy 13 najciekawszych licytacji na Allegro! Sprawdź!

10 tysięcy osób nauczyło się udzielania pierwszej pomocy w ramach szkoleń Pokojowego Patrolu.

❤ 2004 w tym roku ruszyło Centrum Wolontariatu - Uniwersytet Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Szadowo-Młyn, gdzie prowadzone są szkolenia pierwszej pomocy.

1700 sztabów działa podczas finału WOŚP. 

180 milionów dolarów zebrał WOŚP przez ostatnie 25 lat grania.


700 oddziałów dziecięcych, onkologicznych oraz geriatrycznych udało się wesprzeć dzięki działaniom WOŚP.

❤ 85 tysięcy osób wzięło udział podczas bicia rekordu jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej w Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca 16 października. Tym samym Polacy pobili dotychczasowy Rekord Guinessa należący do Niemców.

Babyonline.pl razem z WOŚP biliśmy rekord w resusucytacji - zobacz film!

1 110 000 zł kosztowało najdroższe złote serduszko wylicytowane do tej pory za pośrednictwem aukcji.

❤ 13 to numer złotego serduszka, które zawsze pozostaje własnością Wielkiej Orkiestry.

❤ 1,96 Gb/s – wyniósł maksymalny ruch internetowy podczas 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w styczniu 2016 roku.  To o ponad połowę więcej niż w poprzednim roku, zaś w porównaniu do wyniku sprzed dwóch lat natężenie wykorzystania łączy wzrosło ponad dwukrotnie.