wośp, dziecko, noworodek, słuch fot. Fotolia.com

Przesiewowe badania noworodków to jeden z największych sukcesów orkiestry

Każdego dnia w Polsce ponad tysiąc noworodków ma badany słuch oraz oczy pod kątem wad wrodzonych. W ciągu ostatnich kilkunastu lat udało się uratować przed utratą wzroku ponad 7 tysięcy wcześniaków, a ponad 450 tysięcy przed światem ciszy!
/ 11.01.2017 12:29
wośp, dziecko, noworodek, słuch fot. Fotolia.com

Pięć milionów. Dokładnie tyle dzieci zostało przebadanych w ramach programu powszechnych przesiewowych badań słuchu u noworodków. We wrześniu, na oddziale neonatologicznym w Cieszynie zostało przebadane 5-cio milionowe dziecko.

Fundacja zakupiła sprzęt do badań przesiewowych dla wszystkich oddziałów noworodkowych w Polsce.

Dzisiaj programem objęte są niemal wszystkie noworodki w kraju. – To jest program, który pozwala wykryć wady słuchu w bardzo wczesnym okresie życia.

Co mogą wykryć badania przesiewowe u noworodków?

Trzeba pamiętać, że w przypadku niedosłuchu wrodzonego, istnieje walka z czasem – im szybciej zdiagnozujemy, tym szybciej mamy szansę pomóc tym dzieciom, żeby wróciły do świata dźwięków, zaczęły się uczyć mowy i rozumienia mowy – mówi prof. Witold Szyfter, koordynator medyczny Programu.

Pochodzi z Syrii, w Polsce leczy noworodki i chwali WOŚP 

Tak szeroki program nie byłby możliwy, gdyby nie ogromna ilość sprzętu kupionego przez Fundację oraz szkolenia personelu medycznego. Jednym z inicjatorów programu był jesienią 2000 roku, współpracujący z Fundacją prof. dr hab. Jerzy Szczapa, Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.

Przed szesnastoma laty nie było badań przesiewowych słuchu noworodków, nie było też możliwości wczesnego wykrywania wad wzroku. Dlatego też IX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbył się 13 stycznia 2001 roku, przebiegał pod hasłem ratowania wzroku i słuchu noworodków. Po finale zdecydowano też, że Fundacja stworzy od podstaw polski Program powszechnych przesiewowych badań słuchu u noworodków, realizowany we wszystkich oddziałach noworodkowych w kraju oraz Program Zapobiegania i Leczenia Retinopatii Wcześniaków.
Fundacja zaczęła od zakupu 7 laserów diodowych, które trafiły do klinik okulistycznych w Katowicach, Łodzi, Białymstoku, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku i Wrocławiu.

WOŚP w liczbach - co udało się zrobić przez 25 lat?

W ciągu kilkunastu lat, na oddziały intensywnej terapii noworodka w całej Polsce trafił sprzęt, który zmienił w badaniu wzroku noworodków niemal wszystko. 122 wzierników pośrednich (oftalmoskopów) do badania dna oka oraz 23 urządzenia laserowe. Dzięki nim przebadano ponad 180 tys. wcześniaków i wykonano ponad 7 tys. zabiegów laserowych. Blisko 8 tys. dzieci dzięki wczesnej diagnozie nie straciło wzroku!

Jeśli chodzi o program przesiewowych badań słuchu, to poza systemem badań (wykonywanych w 407 ośrodkach I stopnia referencyjności), wyposażono w niezbędny sprzęt także ośrodki II i III stopnia (kolejno 71 i 23 ośrodków), do których kierowane są noworodki z podejrzeniem wad słuchu. Dzięki programowi, u około 454 402  dzieci wykryto wczesne wady słuchu i skierowano je bezzwłocznie na leczenie. Dzięki temu dzieci uchroniono przed trwałym, pełnym lub częściowym uszkodzeniem słuchu.
Jako test przesiewowy wybrano rejestrację otoemisji akustycznych.

Jak wygląda badanie słuchu u noworodka?

Badanie wykonuje się na oddziale noworodkowym w drugiej dobie życia dziecka, a jeśli test wypadnie nieprawidłowo – powtarza się go w dniu wypisu ze szpitala. Niezależnie od wyniku badania, personel zbiera informacje na temat czynników ryzyka uszkodzenia słuchu. Wszystko dlatego, że grupa dzieci z czynnikami ryzyka wymaga co najmniej kilkumiesięcznej obserwacji. U nich niedosłuch może ujawnić się później, nawet jeśli badania przesiewowe wyjdą prawidłowo.

Zgodnie z założeniami Programu, dziecko z podejrzeniem obustronnego niedosłuchu, powinno być zdiagnozowane najpóźniej do trzeciego miesiąca życia. W przypadku trwałego uszkodzenia słuchu, dziecko kierowane jest natychmiast do jednego z ośrodków wczesnej interwencji, gdzie z kolei zostaje poddane programu pomocy do 6 miesiąca życia.

Polecamy też: 20 tysięcy wcześniaków oddycha samodzielne dzięki Infant Flow - sprzętowi od WOŚP