Liposukcja u dzieci - szansa na normalność czy niebezpieczny precedens?

Czy liposukcja u dzieci to nowatorska i skuteczna metoda walki z nadwagą czy raczej kompletna paranoja zagrażająca zdrowiu młodych osób? Przeczytaj!
Liposukcja u dzieci - za i przeciw fot. Fotolia

Nadwaga i otyłość u dzieci to obecnie problemy natury globalnej. Można się z nimi uporać za pomocą odpowiednio dobranej diety i aktywności fizycznej, jak również… chirurgii plastycznej. Liposukcja to nowa alternatywna metoda dla tradycyjnych sposobów walki z nadmiarem kilogramów. Czy warto z niej korzystać? Jakie zagrożenia wiążą się z przeprowadzeniem takiego zabiegu u młodej osoby?

Twoje dziecko jest za grube? To twoja wina!

Kilka słów o liposukcji

Liposukcja to nic innego jak metoda odsysania tłuszczu, polegająca na wypłukiwaniu z miejsc skażonych otyłością (najczęściej z brzucha i ud) nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Pierwsze zabiegi były przeprowadzane w latach 60. XX wieku przez chirurgów z Europy z wykorzystaniem techniki łyżeczkowania. Nadmierne krwawienia i liczne powikłania pooperacyjne spowodowały, że zaniechano wykonywania liposukcji. Jej powrót nastąpił dopiero w latach 90. Dziś stanowi jedną z najpopularniejszych operacji kosmetycznych na świecie.

Liposukcja – ostatnia deska ratunku czy może głupota rodziców?

Liposukcja u dzieci jest legalna m.in. w USA, z tym że wykonuje się ją jedynie w wyjątkowych przypadkach. Przed zabiegiem dziecko wraz z opiekunem musi udać się na konsultację z dietetykiem i psychologiem. Jeśli uznają oni, że liposukcja to ostatnia deska ratunku, lekarz ma prawo ją wykonać. Liczba odrzucanych kandydatów jest bardzo wysoka. Często okazuje się, że odsysanie tłuszczu to pomysł rodziców, którzy nie potrafią pomóc dziecku uporać się z nadwagą lub otyłością za pomocą mniej radykalnych metod.

Zagrożenia, jakie niesie za sobą zabieg

Liposukcja wydaje się dziś prostym zabiegiem chirurgii kosmetycznej. Wiele osób niestety nie zdaje sobie sprawy, że może doprowadzić do poważnych powikłań. Uszkodzenia skóry, przebicie narządu wewnętrznego, zator tętnicy płucnej czy zator tłuszczowy to tylko niektóre z nich. Według naukowców z Uniwersytetu Sao Paulo liposukcja może doprowadzić do podniesienia poziomu tłuszczu trzewnego (tłuszczu, który osadza się na narządach wewnętrznych), co zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę i choroby serca. Jedynie regularne uprawianie aktywności fizycznej może zapobiec jego gromadzeniu. W związku z tym liposukcja nie zwalnia od systematycznego wykonywania ćwiczeń. Nieprzestrzeganie diety i rezygnacja ze sportu może również spowodować magazynowanie tłuszczu w miejscach, w których nie został odessany.

Liposukcja - sposób na otyłość?

Liposukcja u dzieci – czy warto podejmować ryzyko?

Ryzyko wystąpienia skutków ubocznych po liposukcji jest takie samo u dzieci jak u dorosłych pacjentów. Należy jednak pamiętać, że organizm młodego człowieka kształtuje się do 18. roku życia. Istnieje prawdopodobieństwo, że zabieg wywrze destrukcyjny wpływ na rozwój fizyczny i psychiczny dorastającej osoby. Zdaniem Ewy Rybickiej, lekarz medycyny estetycznej w Warszawie, rodzice powinni od najmłodszych uczyć swoje dziecko dobrych postaw prozdrowotnych i nawyków żywieniowych. Tymczasem wielu dorosłych woli pójść na skróty. Zamiast edukować, wysyła swoją pociechę na zabieg. Dziecko, które pozbyło się nadwagi operacyjnie, może wyrosnąć na osobę przekonaną, że za pomocą pieniędzy można uporać się z każdym problemem. Zdrowe żywienie i aktywny tryb życia będą dla niego czymś zupełnie zbędnym, pozbawionym sensu. Jest prawie pewne, że przekaże swojemu potomstwu złe nawyki.

A co na to lekarze?

Stanowisko lekarzy na temat liposukcji u dzieci jest podzielone. Jedni uważają, że zabieg w niektórych przypadkach to jedyna szansa na normalne życie. Doktor Clarck Edmons, lekarz chirurg z Uniwersytetu Cambridge, określa liposukcję jako działanie konieczne w sytuacji, w której inne metody zawodzą. Drudzy twierdzą, że to niebezpieczny precedens, na który nie powinno się zezwolić.

Poddać liposukcji dziecko? To kompletny brak etyki zawodowej, nastolatki są w fazie rozwojowej, taka ingerencja może zrujnować im zdrowie i psychikę – uważa doktor Joanna Kurmanow, chirurg plastyczna z Poznania. 

Liposukcja to zabieg, którego nie powinno przeprowadzać się u dzieci i nastolatków. Rodzice zamiast uciekać się do drastycznych metod na odchudzenie swojej pociechy powinni zapewnić jej zbilansowaną dietę i uświadomić, jak duży wpływ wywiera na jej rozwój aktywność fizyczna. Gdyby pokazali swojemu dziecku, jak należy się właściwie odżywiać i dlaczego warto uprawiać sport, otyłość u najmłodszych na pewno nie byłaby problemem na skalę światową.

Jak sprawdzić, czy dziecko ma nadwagę?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)