Dzieci z ojcem fot. Fotolia

Co wydarzyło się w 2017 roku - zjawiska, wydarzenia, fenomeny

Oto nasze podsumowanie.
Edyta Liebert / 29.12.2017 22:20
Dzieci z ojcem fot. Fotolia

Rok 2017 to 12 miesięcy głównie politycznych zawirowań. Posiedzenia nocne, tajne głosowanie, antykobieca polityka oraz niewybaczalny cios w Konstytucję i Sądownictwo w Polsce. Czy było tak źle? Nie w każdej sferze, ale owszem. Rok 2017 pozostawia niesmak, żal i zdumienie. Czym żyliśmy w ciągu tych 12 miesięcy? Co nas frapowało, co powodowało podwyższone ciśnienie i z jakich powodów oczy powiększały się nam do rozmiarów pięciozłotówek? Oto nasza szesnastka.

1. Rekord WOŚP

Dochód z tegorocznego grania zostanie przekazany na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach pediatrycznych oraz na opiekę medyczną dla seniorów. W akcję zaangażowało się 1600 sztabów w całej Polsce. Podczas 25. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się uzbierać... 105 570 801,49 zł! WOŚP został zgłoszony w tym roku jako kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla. To się wydarzyło po raz pierwszy!

2. Wojtek, gdzie jesteś?

Cała Polska szukała Wojtka, chłopaka Dee. Mało kto nie wiedział o tej akcji. Piękna cudzoziemka zaapelowała o pomoc w odnalezieniu jej miłości, Wojtka z Warszawy, którego poznała na koncercie. Film bił rekordy popularności w internecie. Wiele osób poczuło się oszukanych, bo była to jedynie kampania reklamowa marki Reserved.

3. Tabletka "dzień po" na receptę, wyżej opodatkowane prezerwatywy

Polski rząd sprawia, że kobiety czują się znienawidzone przez państwo. W połowie roku przegłosowano ustawę traktującą o tym, że wszystkie leki hormonalne, w tym pigułka "dzień po", będą dostępne wyłącznie na receptę. w drugiej połowie roku rząd wpadł na pomysł podwyższenia podatku z 8% na 23% na prezerwatywy - pomysł ten miał luki, więc stoi w miejscu.

4. Zakaz handlu w co drugą niedzielę

Od stycznia 2018 roku w życie wejdzie ustawa o zakazie handlu w co drugą niedzielę. Zgodnie z ustawą otwarte będą mogły być sklepy na dworcach autobusowych, kolejowych i w portach lotniczych. Podróżni muszą mieć bowiem możliwość zrobienia zakupów. Senatorowie PiS – wbrew stanowisku rządu – zaproponowali w piątek nad ranem, że na dworcach będą mogły działać tylko sklepy z salą sprzedaży o powierzchni do 80 m kw.

5. Niebieski wieloryb

W maju pojawiły się doniesienia o niebezpiecznej grze, która zdominowała umysły podatnych na wpływy nastolatków. Uczestnicy gry przez 50 dni  wykonują konkretne, ustalone wcześniej zadania, wpływające na psychikę. Dzieci tatuują się, unikają snu, tną żyletkami, oglądają horrory. A potem dzielą się w mediach społecznościowych depresyjnymi opowieściami. Internetowa gra największą popularność zyskała w Rosji, gdzie już ponad 130 osób odebrało sobie życie.

6. Magdalena Żuk

To chyba najczęściej wpisywane w wyszukiwarkę nazwisko w tym roku. Ta historia to jedna wielka zagadka od kwietnia 2017 roku, wokół której w kilka dni narosło wiele spekulacji i plotek. Pojawiło się też mnóstwo pytań, z których część wciąż pozostaje bez odpowiedzi.

Wszystko o śmierci Magdaleny Żuk

7. Reforma edukacji

Likwidacja gimnazjum, 4-letnie liceum, redukcja etatów. Zmiany w szkolnictwie dokonały spustoszenia w wielu polskich domach. Istny obłęd i szaleństwo, nadganianie różnic programowych i nierówne szanse uczniów podstawówek i dotychczasowych gimnazjów... Reforma edukacji od września weszła w życie we wrześniu 2017 roku.

8. Narodziny Klary Lewandowskiej

Nie uciekniemy przed tym fenomenem - wiadomość o  ciąży Anny Lewandowskiej przewróciła internet do góry nogami. Klara Lewandowska przyszła na świat 4 maja 2017 roku i stała się najpopularniejszym bobasem na Instagramie (choć jej wizerunek jest chroniony przez rodziców). Imię zyskało na popularności, a Lewandowscy to teraz marka przed duże M.

9. #Sexedpl

Sporym echem odbiła się kampania zorganizowana przez Anję Rubik z udziałem gwiazd i polityków, którzy w krótkich wideo namawiali do rozmawiania o seksualności i uczyli Polaków nowoczesnego, ale rozumnego myślenia. To pierwsza taka kampania w Polsce zorganizowana przez osoby publiczne.

10. Afera Weinsteina i #metoo #jatez

W ciągu ostatnich 30 lat wiele kobiet zarzuciło Harveyowi Weinsteinowi molestowanie seksualne i oskarżało o gwałt. Słynny producent zawarł w tym czasie osiem prywatnych ugód pozasądowych i wypłacił kobietom odszkodowania. Sprawy zostały zamiecione pod dywan, jednak teraz jest inaczej. Wiele gwiazd, m.in. Meryl Streep, Natalie Portman, Gwyneth Paltrow, Angelina Jolie... zaczęły głośno mówić o wykorzystywaniu seksualnym przez Weinsteina. To przyczyniło się do ruchu o ogromnym zasięgu. Kobiety zaczęły dzielić się swoimi historiami podpisując je hasztagami #jatez, #metoo, dzieląc się ze światem przykrym doświadczeniem bycia ofiara molestowania.

11. Sztuka kochania i sztuka zarabiania

Niebywały sukces, bo zarówno w Polsce, jak i zagranicą, odniósł film Marii Sadowskiej o Michalinie Wisłockiej - „Sztuka kochania”. Książka seksuolożki dostała drugie życie, a film zobaczyli widzowie Wielkiej Brytanii i Irlandii Płn. W Polsce film w reżyserii Marii Sadowskiej z Magdaleną Boczarską, Erykiem Lubosem i Piotrem Adamczykiem w rolach głównych do tej pory obejrzało już 1 767 249 widzów.

12. Fenomen „Botoksu”

Film Patryka Vegi był najczęściej i najsilniej komentowany w internecie. Sam reżyser tego właśnie oczekiwał. Brutalny i wulgarny obraz miał opowiadać prawdziwe historie z polskich szpitali. Widzowie często nie wytrzymywali i wychodzili z sali, odnotowano kilka omdleń.

13. Pomagać czy nie?

Wciąż świeża i wciąż bulwersująca jest historia zbiórki dla chorego Antosia Rudzkiego, która okazała się być oszustwem. W zbiórkę pieniędzy na operację chorego chłopca zaangażowały się gwiazdy politycy, i my. Michał S. potrzebował pieniędzy na długi i zachcianki - szczęśliwie został zdemaskowany i stanie przed sądem za wyłudzenie.

14. Pierwszy wyrok za bycie homofobem

Z jednej strony Bogusław Linda wspiera walkę z homofobią, z drugiej - młodsi od niego ludzie dyskryminują homoseksualistów. Sąd Apelacyjny w Warszawie właśnie zadecydował, że uczeń jednej ze stołecznych szkół był prześladowany z powodu orientacji seksualnej. Jakub na bieżąco informował nauczycieli i dyrekcję. Władze szkoły nie zrobiły jednak nic, aby powstrzymać tę falę nienawiści. Nie było żadnej reakcji. Chłopak postanowił dotrwać do matury, a po trzech latach zdecydował się pozwać szkołę do sądu. W procesie właśnie zapadł prawomocny wyrok. Pierwszy raz w Polsce.

15. Polska Barbie

Gdy ukazała się widzom stacji TVN, wielu z nich zapewne zamarło z wrażenia. Anella, która z zawodu jest inżynierem architektem, przedstawia się jako „żywa lalka Barbie”, chociaż zdania na temat jej urody są podzielone. Kobieta przyznaje, że przeszła kilka zabiegów i operacji plastycznych: zaczęła od nosa, poprawiła też biust. To, co najbardziej zwraca uwagę w jej wyglądzie, to jednak monstrualnej wręcz wielkości usta. W „Dzień dobry TVN” wystąpił też manager i partner Anelli, przedstawiający się jako Dudu, który powiedział na wizji, że Anella „jest piękna, seksowna, to najbardziej pożądana kobieta w Polsce”.

16. Beata Szydło ustąpiła ze stanowiska

Miała być polską Angelą Merkel, jednak jej urzędowanie jako premier zakończyło się przed czasem. Do dymisji premier Beaty Szydło doszło z kilku powodów. Słabo dawała sobie radę z koordynowaniem prac rządu, nie była poważana w kręgach unijnych. Jej odejście „#Dobre2lata” jest potwierdzeniem tego, że wszelkie układy i układziki w polskim rządzie mają się świetnie...

W przyszłym roku życzymy sobie wielu pozytywnych wydarzeń, ciekawszych inspiracji, rozwiązania bolączek, osądzenia winnych. Może 2018 rok będzie rokiem triumfu sprawiedliwych i mądrych ocen? Przypominamy, że czekają nas ważne wybory samorządowe. Oby coś się zmieniło.

Polecamy:

Anella, polska Barbie, uwielbia szum wokół siebie. Pokłóciła się na wizji
Rodzice małych pacjentów muszą spać na podłodze. Kiedy to się zmieni?