szczepionka na koronawirusa fot. Adobe Stock

Brak limitu na spotkaniach towarzyskich i zwolnienie z kwarantanny. Jakie inne przywileje dostaną zaszczepieni na koronawirusa?

Rząd już od dawna mówił o szeregu przywilejów, które dostaną osoby zaszczepione przeciw COVID-19. Znane jest już rozporządzenie, w którym zostały one zawarte.
Urszula Wilczkowska / 22.12.2020 08:18
szczepionka na koronawirusa fot. Adobe Stock

Jesteśmy przed (prawie pewną) trzecią falą zakażeń na koronawirusa. Codziennie umiera kilkaset osób, a wolnych covidowych łóżek wcale nie przybywa. Mimo to wiele osób ciągle zarzeka się, że nie zaszczepi się na koronawirusa. Rząd, aby zachęcić Polaków do przyjęcia szczepionki, postanowił dać zaszczepionym szereg przywilejów.

Pierwsze szczepionki mają trafić do Polski już 26 grudnia, a w pierwszej kolejności mają zaszczepić się wojskowi, medycy oraz osoby pracujące w domach opieki i te, które ze względu na wiek są szczególnie narażone na ciężkie powikłania spowodowane zakażeniem COVID-19. Według rządowego planu już niedługo szczepionki będą dostępne także dla reszty Polaków. Co miesiąc ma się szczepić co najmniej milion osób.

Rząd szykuje przywileje dla zaszczepionych osób

Rząd opublikował już w Dzienniku Ustaw rozporządzenie, w którym zawarte są nowe obostrzenia oraz zwolnienie z nich zaszczepionych osób. Na co będą mogli liczyć ci, którzy przyjmą szczepionkę?

Przede wszystkim osoby zaszczepione oraz ozdrowieńcy będą zwolnieni z obowiązku kwarantanny nawet, jeśli u osoby zamieszkującej z nimi wykryje się obecność koronawirusa. Osoby, które przyjęły szczepionkę nie będą musiały też odbywać obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granic kraju po podróży z krajów UE oraz strefy Schengen.

Ułatwienia czekają na zaszczepionych także przy korzystaniu z usług ochrony zdrowia. Nie będą musieli czekać na negatywny wynik testu, by zapisać się na konieczny zabieg. Nie będzie ich też obejmował limit osób podczas spotkań towarzyskich.

Treść całego rozporządzenia znajdziesz tutaj.

Źródło: dziennikustaw.gov.pl

To też może cię zainteresować:
Wielka Brytania walczy z nowym typem koronawirusa. Jest nawet 70% bardziej zaraźliwy
Wiceszef Trubunału Stanu: godzina policyjna jest niezgodna z konstytucją
Narodowa kwarantanna od 28 grudnia. Zakaz przemieszczania się w sylwestra, zamknięte hotele, galerie handlowe