Ten sklep wprowadził zakaz sprzedaży napojów energetycznych nieletnim

Jesteście za wprowadzeniem takiego zakazu w Polsce?
Edyta Liebert / rok temu
Ten sklep wprowadził zakaz sprzedaży napojów energetycznych nieletnim fot. Fotolia

Nie pojedynczy sklep, a cała sieć brytyjskich hipermarketów bojkotuje sprzedaż napojów energetycznych nieletnim. Dlaczego i czy nie powinniśmy pójść ich śladem? Co jest nie tak z energetykami?

Od lat dyskutuje się na temat szkodliwości napojów energetycznych. Te popularne puszki z magicznym płynem w środku nie pozostają obojętne dla zdrowia. Coraz młodsi amatorzy sięgają po energetyki, które mogą uzależnić - brytyjska sieć Waitrose dostrzegła problem i zaczęła temu przeciwdziałać.

Nie dla sprzedaży energetyków nieletnim

Brytyjskie supermarkety Waitrose (są w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych sklepów) zapowiedziały, że od 5 marca 2018 roku wprowadzają zakaz sprzedaży wysokokofeinowych napojów energetyzujących osobom poniżej 16. roku życia. Nowe ograniczenie obejmie sprzedaż napojów o zawartości ponad 150 mg kofeiny na litr, czyli większość popularnych energetyków (popularny Red Bull zawiera 32 mg kofeiny na 100 ml). Simon Moore, dyrektor ds. korporacyjnej odpowiedzialności społecznej zaznaczył, że zgodnie z istniejącymi regulacjami producenci tego typu drinków są prawnie zobowiązani do umieszczenia na opakowaniu informacji, że nie są one rekomendowane dla dzieci, ale nie skuteczność tego zabiegu jest niska.

Energetyki szkodzą dzieciom

Skąd ta inicjatywa?Jest to reakcja na obawy dotyczące negatywnych skutków konsumpcji energetyków przez dzieci. Według ubiegłorocznych badań NASUWT (związek zawodowy nauczycieli) ponad 10 proc. badanych uczniów wskazało na częstą konsumpcję napojów energetyzujących jako kluczowy powód złego zachowania uczniów, występuje u nich „chroniczny brak świadomości dotyczący efektów spożycia tych napojów”.

Sieć ma nadzieję, że inne sklepy dołączą do ruchu antyenergetykowego.

Źródło: Wirtualne media, PAP

Czytaj koniecznie:

Energetyk "Zbój" i seksistowska reklama. Tylko dla ludzi o mocnych nerwach
Co skrywają w sobie energetyki?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)