solarium fot. Fotolia

Zakaz solarium dla niepełnoletnich – dlaczego?

Kancelaria Prezydenta przygotowuje projekt ograniczający możliwość korzystania z solarium przez dzieci i młodzież.
Marta Słupska / 27.04.2017 09:47
solarium fot. Fotolia

Solarium przed pierwszą komunią? Opalanie jako „lek” na trądzik u nastolatków? Prawdopodobnie już wkrótce małoletni nie będą mogli korzystać ze sztucznej opalenizny – Kancelaria Prezydenta zamierza zaostrzyć prawo dotyczące korzystania z solariów.

Solarium tak, ale nie dla małoletnich

Kancelaria Prezydenta rozpoczęła prace nad projektem ustawy, której celem jest zakazanie korzystania z solariów przez osoby poniżej 18. roku życia. Taki zakaz funkcjonuje już w wielu krajach, m.in. w Szwecji, Danii, Finlandii, Szkocji, Niemczech, a także w Australii. Projekt, który zakłada także obowiązek wywieszania w solariach informacji o wpływie sztucznej opalenizny na zdrowie, a także nakaz szkoleń dla pracujących tam osób oraz obowiązkowe kontrole stanu technicznego urządzeń, ma już wkrótce trafić do sejmu.

O zakaz korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie apelował od 2009 roku rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Niedawno zwrócił się w tej sprawie do prezydenta Andrzeja Dudy.

WHO potwierdza wzrost zachorowań na nowotwory skóry w związku z nadmiernym korzystaniem ze sztucznego promieniowania. To promieniowanie jest szczególnie niebezpieczne dla najmłodszych i nawet jeżeli choroba nie ujawni się od razu, to skutki opalania mogą być zdiagnozowane kilka lat później. Fachowcy nie mają co do tego wątpliwości. Oczywiście sam zakaz nie rozwiązuje problemu, potrzebna jest profilaktyka i edukacja zarówno dzieci ale i dorosłych - rodziców i przedsiębiorców
– powiedział Marek Michalak.

Wyniki badań zaprezentowane przez Światową Organizację Zdrowia są jednoznaczne: lampy opalające drastycznie zwiększają ryzyko zachorowania na raka skóry. Szczególnie u dzieci i osób młodych. Korzystanie z solarium częściej niż raz w miesiącu podnosi bowiem ryzyko zachorowania na czerniaka o 55%, a u osób poniżej 30. roku życia – aż o 75%!

Solarium nie leczy trądziku

Zakaz solariów dla małoletnich wymierzony jest także w rodziców dzieci, którzy posyłają swoje maluchy do solarium już przed pierwszą komunią (!) – żeby dziewczynki „wyglądały ładnie w białych sukienkach”. Eksperci ostrzegają także, by nie traktować solarium jako leku na trądzik – światło UV działa wprawdzie przeciwzapalnie, więc początkowo wypryski znikają, ale w międzyczasie pogrubia się naskórek, łatwiej dochodzi do zatkania gruczołów łojowych i wkrótce na skórze pojawia się wysyp pryszczy. Zamiast gładkiej cery mamy więc błędne koło i potęgowanie problemu.

Solarium nie ma więc żadnych zalet poza wątpliwym i kwestionowanym przez wielu walorem estetycznym. Z pewnością źle wpływa na nasze zdrowie, a uważać na nie powinny szczególnie osoby, które mają na ciele znamiona. Te zresztą powinny być regularnie raz do roku konsultowane u lekarza dermatologa.

Na szczęście zwyczaj związany z chodzeniem do solarium wychodzi już powoli z mody, a coraz częściej zamiast o sztucznej opaleniźnie mówimy o pięknie naturalnej karnacji, a wręcz bladej skóry. Miejmy nadzieję, że – dla naszego zdrowia – ten trend utrzyma się jak najdłużej.

Opalanie w solarium grozi śmiercią