Kobieta na zakupach w supermarkecie fot. Adobe Stock

Zakaz handlu będzie obowiązywał w soboty? Proponuje to NSZZ Solidarność

Zakaz zostanie zaostrzony?
Marta Kosakowska / 11.10.2018 09:37
Kobieta na zakupach w supermarkecie fot. Adobe Stock

Zakaz handlu w soboty to nowy pomysł NSZZ „Solidarność”. Związkowcy domagają się, by obecne przepisy zostały zmieniona. Chcą, by zakaz handlu rozpoczynał się w sobotę o 22:00, a kończył w poniedziałek o 5:00 rano. Łącznie miałby zostać wydłużony z 24 do 31 godzin. Czy zmiany mają szansę, by wejść w życie?

Zakaz handlu zostanie rozszerzony na soboty?

Związkowcy uważają, że sklepy, które są otwarte w soboty po godzinie 22:00 przyciągają na zakupy jedynie osoby pod wpływem alkoholu, nierzadko zachowujące się agresywnie. Co więcej, pracownicy takich sklepów, którzy często dojeżdżają do pracy z daleka, mają trudność, by wrócić do domu w nocy.

Niedziele bez handlu 2018. Kiedy sklepy są zamknięte?

List związkowców w sprawie rozszerzenia zakazu handlu trafił do minister rodziny i pracy Elżbiety Rafalskiej.

Część propozycji "Solidarności" będzie uwzględniona w nowelizacji, nad którą pracujemy
- zapowiedziała minister na antenie radiowej Jedynki.

Jednak to nie wszystko, „Solidarność” chce również usunięcia luki, która umożliwia handlowanie właścicielom sklepów, które mają status placówki pocztowej. Wykorzystują to m.in. franczyzobiorcy sklepów Żabka. Pomysłowi sprzeciwia się m.in. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, do której należą największe sieci handlowe, mające swoje sklepy w Polsce.

Przypomnijmy, że obecnie zakaz handlu w niedziele obowiązuje w dwie niedziele w miesiącu - w założeniu: pierwszą i ostatnią. W 2019 roku zakupy będzie można robić już tylko w jedną, ostatnią, niedzielę w miesiącu. W 2020 roku sklepy będą otwarte tylko w siedem wskazanych niedziel w roku.

Przeczytaj:
Niedziele handlowe i bez handlu 2019. Kiedy będzie można robić zakupy?
Długie weekendy 2019. Kiedy opłaca się wziąć urlop?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/14.10.2018 20:28
Moim zdaniem jest to świetny pomysł. Bo wiekszosc sklepów jest zamknięte po 22. Więc czemu nie wszystkie? I tak jak napisali w artykule po 22 chodzą przeważnie osoby pod wpływem alkoholu, lub po prostu jest brak ruchu. Większość ludzi porusza się busami itp. A po 22 jeżdżą ostatnie Kursy. Więc jak maja Ci ludzie wracac do domu np po 24?
/12.10.2018 11:33
Tak zgadzam sie tak powinno byc w 100% ale jest chaczyk zakaz handlu w sobotę od 22 ale proszę uwzględnić ze wykladanie towaru to nie jest handel ..i niektóre firmy jak biedronka czy Lidl to wykorzystują...!!
/11.10.2018 19:49
Pani Marto ''Przypomnijmy, że obecnie zakaz handlu w niedziele obowiązuje w dwie niedziele w miesiącu - w założeniu: pierwszą i ostatnią''... Artykuł wyolbrzymiony, ale żeby takie błędy zawierał? Pierwsza i ostatnia niedziela jest pracująca! 🤔😵🤦