Ceny żywności wyższe niż rok temu. To będzie najdroższa Wigilia od lat?

W listopadzie żywność w Polsce była średnio o 6,5% droższa niż rok wcześniej.
Ceny żywności wyższe niż rok temu. To będzie najdroższa Wigilia od lat? fot. Fotolia

Potwierdziły się wstępne wyliczenia GUS sprzed dwóch tygodni. Inflacja (wskaźnik opisujący tempo wzrostu cen) wyraźnie skoczyła do góry z 2,1% do 2,5% wobec wcześniejszych prognoz ekonomistów, sugerujących wynik na poziomie 2,3%. Tak wysokiej inflacji nie było od 2012 roku. To już czwarty miesiąc z rzędu, gdy obserwujemy przyspieszenie tempa wzrostu cen.

Szukasz pracy? W tych branżach potrzeba najwięcej pracowników


W listopadzie żywność w Polsce była średnio o 6,5% droższa niż rok wcześniej. Na przestrzeni ostatniego miesiąca najbardziej podrożały artykuły w grupie "mleko, sery i jaja" (przeciętnie o 4,9%). W listopadzie, w porównaniu z październikiem, za warzywa trzeba było zapłacić o 3,1% więcej, a za mąkę o 1,3% więcej. Droższe niż w październiku było także masło i mięso (przeciętnie o 0,2%).

W skali roku mamy do czynienia z podwyżkami we wszystkich głównych segmentach towarów i usług oprócz odzieży i obuwia. One potaniały przeciętnie o 4,6%.


Do podnoszenia cen skłaniają przedsiębiorców rosnące koszty zatrudnienia zwłaszcza w przypadku pracowników o kwalifikacjach, na które jest największy popyt. Skąd bierze się inflacja? Chodzi o popyt i podaż. Ludzie zarabiają coraz więcej, a do tego mniej zamożni dostają od ubiegłego roku wsparcie w postaci 500+. Polacy mają więcej pieniędzy, więc więcej wydają. Rośnie popyt, za którym nie zawsze nadążają producenci. Żeby go zbilansować podnoszą ceny.

500+ to za mało? Rząd chce dla matek emerytur na trójkę dzieci

Analitycy podkreślają, że w w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy Polska należała do grupy krajów, gdzie tempo wzrostu cen konsumpcyjnych było najwyższe. Inflacja jest nieodzownym elementem szybko rosnącej gospodarki, a z publikowanych ostatnio danych GUS wynika, że PKB Polski rośnie najszybciej od 2011 roku.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)