WHO: jesteśmy tygodnie lub miesiące od wynalezienia leku na koronawirusa fot. Adobe Stock

WHO: odkrycie substancji skutecznie leczącej Covid-19 jest kwestią tygodni, najwyżej miesięcy

Według Światowej Organizacji Zdrowia odkrycie leku na Covid-19 jest kwestią tygodni, najwyżej miesięcy. Na całym świecie odnotowano już ponad 2,7 miliona przypadków zakażenia koronawirusem.
Urszula Wilczkowska / 24.04.2020 09:25
WHO: jesteśmy tygodnie lub miesiące od wynalezienia leku na koronawirusa fot. Adobe Stock

Według ekspertki WHO ds. walki z koronawirusem, dr Marii Van Kerkhove, świat jest tygodnie lub miesiące od odkrycia, które substancje skutecznie leczą Covid-19. Na świecie pandemia trwa już kolejny miesiąc i chociaż wiemy już o zabójczym wirusie coraz więcej, nadal wiele pozostaje niewiadomą.

Specjaliści ciągle próbują ustalić, ile dokładnie osób na całym świecie przechodzi lub przeszło koronawirusa i ile z nich ma w swojej krwi odpowiednie przeciwciała. Ostatnie dane nie są optymistyczne. Jak mówi Van Kerkhove w rozmowie z CNN, według badań przeprowadzonych w Niemczech, w zależności od regionu było to od 2 do 14% wszystkich ozdrowieńców.

Kiedy będzie skuteczny lek na koronawirusa?

Na szczęście, odkrycie skutecznego leku jest według niej jedynie kwestią czasu. Póki co na całym świecie prowadzi się eksperymentalne terapie, nie ma jednak potwierdzonych naukowo dowodów na ich faktyczną skuteczność. 

Jednym ze sposobów leczenia, które według lekarzy mogą działać, jest terapia osoczem ozdrowieńców, którzy mają we krwi obecne przeciwciała przeciw koronawirusowi. Głównym problemem skuteczności tego leczenia jest fakt, że nie każdy, kto przeszedł zakażenie, wykształcił odporność na wirusa. Coraz częściej mówi się o osobach, które po wyzdrowieniu z koronawirusa zachorowały ponownie.

Między innymi w Brazylii rozpoczęto terapię chlorochiną, stosowaną przede wszystkim w leczeniu malarii. Jak podaje NY Times, testy zostały jednak wstrzymane, ponieważ u leczonych w ten sposób pacjentów zaobserwowano poważne skutki uboczne - między innymi problemy z sercem.

Lekarze spekulują również nad łączeniem innych leków przeciwwirusowych, między innymi tymi stosowanymi w leczeniu HIV. Blokują one przedostawanie się wirusa do komórek, dzięki czemu infekcja nie może postępować. Rozważa się także stosowanie leków hamujących powielanie genotypu wirusa (takich jak przy leczeniu opryszczki) oraz hamujące proces transportowania genomu wirusa do jądra komórki (jak przy leczeniu grypy A).

Na całym świecie odnotowany już ponad 2,7 miliona przypadków zakażeń, 191 tysięcy osób zmarło. W Polsce do dzisiaj mamy 10,5 tysiąca chorych na koronawirusa.

Źródła: CNN.com, NYTimes.com

Więcej o koronawirusie i jego leczeniu:
W internecie można kupić testy na koronawirusa za 140 zł. Uwaga, to oszustwo
Szczepionka na koronawirusa nie wystarczy, by się przed nim chronić
Błyskawiczne testy na koronawirusa mogą dawać wynik fałszywie ujemny