noworodek Theo Taylor fot. dailymail.co.uk, kolaż Polki.pl

Przeżył, chociaż lekarze nie dawali mu szans. W momencie narodzin był tak mały, że ważył tyle, co puszka Coca-coli

Theo Taylor przyszedł na świat w 26. tygodniu ciąży i chociaż początkowo mało kto wierzył, że przeżyje, chłopiec zaskoczył wszystkich.
Marta Słupska / 04.09.2018 13:01
noworodek Theo Taylor fot. dailymail.co.uk, kolaż Polki.pl

„Dopiero kiedy go zobaczyłem (po narodzinach – przyp. red.), zdałem sobie sprawę, jak poważna jest sytuacja. Byłem przerażony” – wspomina Jay, ojciec chłopca. Theo jest już w domu z rodzicami, chociaż długo nie wiadomo było, czy przeżyje.

Theo o wadze 340 gramów

Katie Rhodes była w 19. tygodniu ciąży, gdy udała się na kolejne rutynowe badania. Niestety, okazało się, że płód w jej łonie przestał rosnąć. Wszyscy spodziewali się najgorszego, a kobiecie sugerowano nawet aborcję, dając jej do zrozumienia, że dziecko i tak nie przeżyje.

W 26. tygodniu nie było już na co czekać – lekarze przeprowadzili u Katie cesarskie cięcie. W ten sposób mały Theo Taylor znalazł się na świecie. Po porodzie rodzice mogli tylko przez chwilę potrzymać go za rękę zanim został podłączony do respiratora.

Maleńki rozmiar dziecka był zaskoczeniem zarówno dla jego rodziców, jak i specjalistów w szpitalu – chłopiec był mniejszy niż dłoń jego ojca i ważył tyle, co puszka Coca-coli, czyli… około 340 gramów.

Nigdy nie widziałem tak małego dziecka. Nie wiedziałem, że dzieci mogą być tak małe. Zanim się urodził, mówiono nam, że nie przeżyje, ale walczyliśmy o niego
– powiedział Jay, ojciec Theo.

To był trudny czas dla rodziców Theo – chłopiec przez dwa miesiące przebywał w szpitalu, najpierw na  intensywnej terapii na oddziale noworodków, później na normalnym oddziale noworodków. Jay i Katie drżeli o to, czy maluch przeżyje.

Chłopiec zaskoczył jednak wszystkich: dobrze się rozwijał i rósł. Po operacji przepukliny wypuszczono go w końcu do domu. Było to 7 lipca, gdy ważył niewiele ponad 3 kg. Obecnie ma 6 miesięcy i jest całkowicie zdrowy, chociaż przyjmuje jeszcze donosowo dawki tlenu.

Uważa się, że jest najmniejszym noworodkiem w Wielkiej Brytanii od czasu urodzonej w 2003 roku Aaliyah Hart, która – podobnie jak Theo – ważyła około 340 g.

Zobacz też:
Przełomowe badania. Jesteś w ciąży? Innowacyjny test krwi ustali, czy urodzisz wcześniaka
Została okrzyknięta najwcześniejszym wcześniakiem świata. W którym tygodniu ciąży się urodziła i jak udało jej się przeżyć?