Praca fot. Fotolia

W których branżach potrzeba najwięcej pracowników

GUS zbadał ponad 754 tysiące przedsiębiorstw. Co wynika z tej analizy?
Małgorzata Machnicka / 11.12.2017 10:06
Praca fot. Fotolia
Przetwórstwo przemysłowe, budownictwo, handel i naprawa pojazdów - to branże, w których na koniec trzeciego kwartału było najwięcej wolnych miejsc pracy. Pracodawcy w okresie od lipca do września najczęściej poszukiwali robotników przemysłowych i rzemieślników.
 
Z analizy GUS wynika, że w trzecim kwartale powstało więcej miejsc pracy niż przed rokiem. Pracowników brakuje głównie w sektorze prywatnym, najwięcej wakatów było w firmach o liczbie pracujących powyżej 49 osób.

Analitycy sprawdzili, w jakim miesiącu jest najwięcej zaręczyn!

W jakich branżach jest najwięcej wolnych miejsc pracy?

Najwięcej wolnych miejsc pracy było w: przetwórstwie przemysłowym (33,5 tys.), w handlu i naprawie pojazdów samochodowych (20,8 tys.) oraz w budownictwie (20,3 tys.). Z kolei najmniej w branżach związanych z kulturą, rozrywką i rekreacją.

Jak to się przekłada na poszczególne województwa?

Największą liczbą ofert pracy dysponowało województwo mazowieckie (30,4 tys.). Na kolejnych miejscach znalazły się województwa śląskie (16,7 tys.) i wielkopolskie (13,9 tys.). Najskromniejsza oferta wolnych miejsc pracy wystąpiła w województwie podlaskim (2 tys.) i opolskim (2 tys.).
Jak wyjaśnia Główny Urząd Statystyczny, źródłem zaprezentowanych danych jest badanie popytu na pracę, realizowane z częstotliwością kwartalną w podmiotach zatrudniających co najmniej jedną osobę.