oszusci sms-owi fot. Adobe Stock

Uwaga na SMS-y z prośbą o dopłatę 1 zł – oszuści chcą wyłudzić dane!

Wiadomość wygląda niewinnie – to prośba o dopłatę 1 zł za wysyłkę. A stąd już krótka droga do przechwycenia twoich danych bankowych!
/ 18.10.2018 13:55
oszusci sms-owi fot. Adobe Stock

Atak, z którym teraz mamy do czynienia, jest lepiej przemyślany od innych. Zaczyna się od SMS-a z prośbą o dopłatę 1 zł za wysyłkę. Stąd już szybka droga do wyłudzenia naszych danych do logowania do banku i wyczyszczenia konta. O sprawie napisał portal Niebezpiecznik.pl.

Kolejne oszustwo „na Biedronkę”. Nie daj się nabrać!

Uwaga na podejrzane SMS-y!

Polacy od kilku dni otrzymują taką wiadomość SMS: „Wysyłka pod wskazany adres jest droższa. Prosimy dopłacić 1PLN, brak dopłaty oznacza anulowanie zamówienia. http://pk999.pl/1”. Podobno wysyłane są z numeru TEST.


fot. niebezpiecznik.pl

Jeśli klikniesz w link, przekieruje cię do fałszywego panelu DotPay, w którym wybiera się swój bank. Wybranie go pokazuje panel logowania, ale pod inną domeną:

Kiedy wpisze się login i hasło, pojawia się ikona oczekiwania i w tym czasie przestępca może wiele.
Loguje się na konto tej osoby i jest w stanie zlecić operację fałszywego przelewu albo jakąkolwiek inną metodą ukraść część bądź całość środków z konta. Jednak operacja taka musi być potwierdzona kodem SMS. Dlatego – jak przestrzega serwis Niebezpiecznik.pl – tak ważne jest, aby czytać dokładnie treść SMS-ów z banku.

Do kogo są wysyłane SMS-y?

Taka wiadomość od oszusta jest wysyłana masowo do zebranych wcześniej numerów telefonu. To znaczy, że SMS z prośbą o złotówkę dopłaty za przesyłkę trafi do przypadkowych osób, a nie tylko to do tych, które faktycznie coś zamówiły i czekają na paczkę. Jednak jeśli ktoś naprawdę czeka na swoje zamówienie, to jest duża szansa, że będzie chciał dopłacić tę złotówkę, i kliknie w link…

Co robić, jak się dostało takiego SMS-a? Nic. Jeśli jednak ktoś kliknął już w link z wiadomości, wpisał hasło do swojego banku, to jak najszybciej powinien się z nim skontaktować.

Czytaj też:Wzrost cen już jest odczuwalny. A to jeszcze nie koniec podwyżekZakaz handlu również w soboty? Nowy pomysł już budzi kontrowersje

Tagi: sms, oszustwo, bank
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)