Krew w worku do transfuzji fot. Adobe Stock

Transfuzja krwi młodej osoby dla seniorów. Wkrótce ruszy nowy biznes w USA

Ludzie od wieków poszukują sposobu na zachowanie młodości. Założyciele firmy Ambrosia Medical twierdzą, że go znaleźli. Będą przeprowadzać komercyjne transfuzje krwi.
Marta Kosakowska / 28.09.2018 12:59
Krew w worku do transfuzji fot. Adobe Stock

Transfuzje krwi mają być sposobem na dłuższe zachowanie młodości. Senior, który zdecyduje się na zabieg, ma zyskać możliwość odmłodzenia organów wewnętrznych, a co za tym idzie zatrzymanie starzenia. Tak twierdzi założyciel firmy Ambrosia Medical, Jesse Karmazin.

Krew młodych remedium na starość?

Pierwsza klinika ma zostać otwarta pod koniec tego roku w Nowym Jorku. Choć do otwarcia pozostało jeszcze sporo czasu, chętnych już teraz nie brakuje. Ambrosia Medical ma już 100 chętnych, którzy chcą się poddać transfuzji krwi na życzenie. Ile będą musieli zapłacić za zabieg? Na razie nie wiadomo. Jednak pewnym jest, że komercyjne transfuzje krwi będą dostępne jedynie dla klientów z grubym portfelem.

Przeczytaj: Wampirzy lifting - odmładzanie krwią

Przekonać się o tym mogły osoby, które na własne życzenia poddały się testom klinicznym, przeprowadzonym w zeszłym roku. Zwykle w takich przypadkach, uczestnicy badań otrzymują wynagrodzenie za swój udział. W tym przypadku było inaczej. Badani musieli zapłacić 8 tysięcy dolarów za uczestnictwo w projekcie.

Badania polegały na pobieraniu krwi od młodych osób w wieku od 16 do 25 lat i przetaczaniu jej chętnym w wieku od 35 do 92 lat. Przetaczano 1,5 l osocza. Zabieg trwał dwa dni i odbywał się pod nadzorem lekarza. Krew była badania zarówno przed jak i po transfuzji.

Czy to działa?

Choć zabieg już teraz wzbudza ogromne zainteresowanie, a lista oczekujących na pierwsze komercyjne transfuzje wydłuża się, to naukowcy mają wątpliwości, czy metoda jest skuteczna.

Nie ma dowodów klinicznych na to, że taki zabieg przynosi pacjentom korzyści. To po prostu nadużywanie zaufania ludzi i otaczającej temat ekscytacji
- powiedział na łamach „Science” naukowiec Tony Wyss-Coray, który przeprowadzał podobne badania na myszach.

Przypomnijmy, że transfuzje krwi są powszechnie stosowane przy ratowaniu życia. Krew jest przetaczana ofiarom wypadków oraz osobom po zabiegach chirurgicznych, u których wystąpił spory ubytek krwi. Do tej pory, komercyjne transfuzje krwi nie były stosowane. Czy „wampirza” metoda odmładzania dotrze również do Polski?

Przeczytaj:
Czy transfuzja krwi jest bezpieczna?
Czy możliwe jest zakażenie krwi podczas transfuzji?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)