trądzik fot. kolaż Polki.pl

Trądzik coraz modniejszy – zdjęcia

Czyżby po pokazywaniu w mediach społecznościowych rozstępów, boczków i blizn przyszedł czas na zerwanie z mitem idealnej skóry?
Marta Słupska / 16.03.2017 13:14
trądzik fot. kolaż Polki.pl

Ukrywamy go pod makijażem, maskujemy, nieraz płaczemy z jego powodu i wstydzimy się go tak, jakby przydarzał się nam i tylko nam. Trądzik. Czy jednak słusznie? Wiele wskazuje na to, że – chociaż brzmi to niedorzecznie – wkrótce problemy skórne mogą stać się czymś, co będziemy z dumą pokazywać innym.

Trądzik na wybiegu i Instagramie

W zeszłym roku malezyjski projektant Moto Guo zaprezentował swoją kolekcję ubrań na modelach, którzy borykają się z trądzikiem. Ich zmiany skórne były podobno prawdziwe, ale zostały dodatkowo „podkoloryzowane” przez makijażystkę, by stały się bardziej widoczne. Dziennikarze podchwycili temat, pisząc o tym, że… trądzik jest nowym trendem i będzie promowany w mediach. To wznieciło pytania dotyczące tego, czy moda powinna aż do tego stopnia naśladować prawdziwe życie.

Teraz, na fali body positive, coraz częstszego mówienia o niedoskonałościach, pokazywania bez wstydu rozstępów, nadwagi czy blizn, trądzik znów wychodzi z cienia. Kilka dni temu modelka Starlie Smith opublikowała na Instagramie swoje zdjęcie bez makijażu, na którym wyraźnie widać jej trądzik. Pod fotografią napisała: „CO ZA RÓŻNICA, CZY MASZ TRĄDZIK, WYGLĄDASZ PIĘKNIE (miłosny liścik do mnie samej i innych zmagających się)”. Jej post polubiło już blisko 9,000 osób, a część z nich wyrażało pod nim swój podziw i słowa uznania dla Starlie.

 

Also, WHO CARES IF YOU HAVE ACNE YOU ARE BEAUTIFUL 💕 (A love note to myself & others struggling) #honest

Post udostępniony przez QUEEN STARLIE (@queenstarlie)

Dziękuję ci bardzo za to. Też zmagam się z trądzikiem, czasem płaczę z jego powodu, ale przypomniałaś mi, że nie warto
– napisała jedna z dziewczyn.

Zobaczyłam to zdjęcie i pomyślałam: „O kurde, jeśli taka bogini jak Starlie ma trądzik, to może ja też mogę mieć trądzik i wciąż wyglądać ładnie”
– dodał ktoś inny.

Fotografia okazała się też hitem na Reddit – serwisie internetowym, na którym wyświetlają się linki do rozmaitych, ukazujących się w sieci informacji. Wpis Starlie wyraźnie dodał odwagi wielu borykającym się z problemami skórnymi osób.

Myślę, że to może podnosić na duchu osoby, które zmagają się z trądzikiem. Naprawdę poczułam się lepiej, gdy zobaczyłam to zdjęcie. To brzmi głupio, ale faktycznie tak było
– napisała na Reddit osoba, która udostępniła fotografię Starlie.

Często się rumienisz? Może ci grozić trądzik różowaty!

 „Przestań mnie obserwować, jeśli nie możesz patrzeć na trądzik”

Starlie Smith nie jest jedyną osobą, która w ostatnim czasie zawalczyła o to, by zburzyć mit na temat „idealnej skóry”. Fotografka Petra Collins zamieściła niedawno ostrzeżenie na swoim koncie na Instagramie: „Przestań mnie obserwować, jeśli nie możesz patrzeć na pryszcze, włosy, rozstępy itp., czyli dosłownie wszystko, co nie jest graficznie poprawiane”. W swoich pracach pokazuje często osoby, które nie kryją się ze swoim trądzikiem. O trądziku i innych problemach skórnych otwarcie opowiadały też ostatnio takie aktorki jak Selena Gomez czy Bella Thorne.

Nas to nie dziwi – trądzik to przecież jeden z najpowszechniejszych problemów dermatologicznych (także wśród Polaków). Szacuje się, że jest powodem 40% wizyt dermatologicznych w Europie! Borykają się z nim zarówno nastolatkowie, jak i osoby dorosłe – zdarza się, że pojawia się dopiero po 40. roku życia.

Czy to zatem dobrze, że trądzik przestaje być tematem tabu? Pewnie tak, chociaż warto zaznaczyć, że to przypadłość, którą należy leczyć. My się jednak cieszymy, że powoli przestaje być powodem do wstydu. Tym bardziej, że jest tak powszechnym problemem!

Zwalcz trądzik domowymi metodami!