Szkoła fot. Fotolia

Tematy maturalne 2017 - co na maturze z polskiego

Rok temu "Dziady" Mickiewicza i "Lalka" Prusa a w tym?
Małgorzata Machnicka / 04.05.2017 13:43
Szkoła fot. Fotolia

Uczniowie mają pierwszy egzamin maturalny za sobą. Od godz. 9:00 maksymalnie przez 170 minut, pisali maturę z języka polskiego. Jakie zadania pojawiły się w tym roku?

Matura 2017 z języka polskiego - tematy

Były trzy teksty źródłowe: "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, tekst o Henryku Sienkiewiczu i tekst "Milczenie" z National Geographic o zanikaniu języków.

Uczniowie musieli odpowiadać na konkretne pytania do tych tekstów, np. wymienić dwie przyczyny zanikania języków podanych w tekście, wymienić przyczyny zdziwienia Sienkiewiczem, dlaczego porównuje się zanik języków do zanikania różnorodności biologicznej, jaki ma wpływ na rozumienie tekstu stylizacja gwarowa.

Jak przygotować się do matury, aby zdać?

Do napisania była również rozprawka "Praca - pasja czy obowiązek?" w oparciu o fragment tekstu "Ziemia, planeta ludzi" Antoine'a de Saint-Exupery'ego oraz inne wybrane teksty kultury. Zamiast rozprawki, maturzyści mogli dokonać analizy wiersza Kazimierza Wierzyńskiego "Słyszę czas".

Matura 2017 - wymagania dla maturzystów

Aby zdać maturę, należy zaliczyć egzaminy z trzech przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym. Przedmiotami obowiązkowymi są język polski, matematyka oraz język obcy nowożytny (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski i włoski).

Dodatkowo należy zdać egzamin z wybranego przez siebie przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a także egzamin ustny z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego (nie ma określonego poziomu, na którym należy zdać egzamin).

Stres na egzaminie? Sprawdź, jak sobie z nim radzić

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)