operacja fot. Fotolia

Sekcja zwłok płodu po aborcji - nowy obowiązek?

Pod petycją w sprawie weryfikacji aborcji podpisało się już ponad 14 tysięcy Polaków.
Marta Słupska / 17.12.2016 15:11
operacja fot. Fotolia

Aktywiści pro-life domagają się wprowadzenia obowiązkowej sekcji zwłok poddawanych aborcji zarodków i płodów. Dlaczego? Ich zdaniem ogromna większość dokonanych w naszym kraju aborcji (996 na 1040) dotyczyła dzieci podejrzanych o niepełnosprawność. Weryfikacja aborcji mogłaby znacząco ograniczyć liczbę takich zabiegów. Petycję w tej sprawie podpisało już ponad 14,000 osób.

Piszemy do Ministra Zdrowia z prośbą o to, aby wprowadzono obowiązek weryfikacji (w postaci sekcji zwłok dziecka) diagnozy stanowiącej podstawę do dokonania aborcji na dziecku podejrzanym o niepełnosprawność. Wprowadzenie takiego dokumentu do czasu zmiany ustawy może uratować życie znacznej grupy dzieci
– piszą w petycji aktywiści pro-life.

Aktywiści postulują, że znanych jest wiele przypadków, gdy lekarz informował rodziców o tym, że płód jest ciężko chory, a mimo to dziecko urodziło się zdrowe. Autorka petycji, Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, dyrektor internetowego serwisu CitizenGO, jest zdania, że zmiany w prawie spowodowałyby, że mniej lekarzy przekonywałoby swoje pacjentki do przerwania ciąży, a zarodki traktowano by jak istoty ludzkie.

Rozwiązanie, które chcą wprowadzić aktywiści, jest jednak tymczasowe – jak sami przyznają, dążą do tego, by całkowicie zakazać aborcji. Na razie jednak uważają, że propozycja weryfikacji zabiegów pomoże ochronić życie rozwijających się w łonach matek płodów.

Jakie konsekwencje miałby wówczas czekać lekarzy, którzy usunęliby ciążę mimo tego, że zarodek był zdrowy? Nie wiadomo.

Do tej pory petycję podpisało 14,000 osób. Cel to 20,000.

Rząd będzie liczył martwe noworodki. Czy to nowa forma kontroli urodzeń?