dziecko fot. Adobe Stock

Rejestracja narodzin dziecka przez internet – formularze

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło już testowe formularze. Kiedy zmiany wejdą w życie i co na nich zyskamy?
Marta Słupska / 25.01.2018 12:20
dziecko fot. Adobe Stock

Szykuje nam się kolejna zmiana, która – przynajmniej z założenia – ma ułatwić życie świeżo upieczonym rodzicom.

Zarejestruj noworodka przez internet

Obecnie procedura jest następująca: narodziny dziecka należy zgłosić w urzędzie osobiście. Nowe przepisy mają to jednak zmienić i już wkrótce będzie można zarejestrować dziecko w ciągu kilku minut przez internet. Wszystko dzięki nowelizacji ustawy o  Ewidencji Ludności oraz Prawa o Aktach Stanu Cywilnego.

Na czym ma to polegać? Wszystko wydaje się proste: po urodzeniu dziecka będziemy mogli zarejestrować je w formie elektronicznej w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wtedy Urząd prześle do nas (w postaci elektronicznej lub papierowej) odpis aktu urodzenia z powiadomieniem o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczeniem o zameldowaniu. Zmiany mają wejść w życie już wkrótce, bo od 1 czerwca 2018 roku.

Na stronie Ministerstwa Cyfryzacji są już dostępne dwa testowe wnioski o rejestrację narodzin dziecka. Jak czytamy na stronie, z założenia „wniosek będzie można wypełnić w kilka minut, w dowolnym czasie i miejscu, na różnych urządzeniach”.

Co się jeszcze zmieni? Różnica dotyczy także powiązania danych rodziców oraz dzieci w rejestrze PESEL. Czytamy o tym na stronie gov.pl:

- jednoznaczne powiązanie danych rodziców i dzieci w rejestrze PESEL. Numery PESEL rodziców pojawią się w danych gromadzonych przy akcie urodzenia osoby oraz w rejestrze PESEL. Rozwiązanie to powinno obowiązywać od 1 grudnia 2018 r.,
- szybsze poprawianie niezgodnych z prawdą informacji zgromadzonych w rejestrze PESEL. Organy korzystające z dostępu do rejestru PESEL będą mogły zgłaszać niezgodność bezpośrednio do właściwego kierownika urzędu stanu cywilnego za pomocą dedykowanej do tego e-usługi. Rozwiązanie to ma wejść w życie 1 maja 2019 r.

Jesteśmy ciekawe, czy w praktyce taka internetowa rejestracja będzie faktycznie ułatwieniem. Jak myślicie?

Polecamy:
„Kocham swój brzuszek” – 13-latka relacjonowała swoją ciążę na Instagramie
„To chore i zboczone!”. Matka pokazała na video, jak karmi piersią 4-letnią córkę