POLECAMY

Ma 9 lat, a zmaga się już z trzecią śmiertelną chorobą. To, czy przeżyje, zależy też od nas

Karolek czeka na przeszczep szpiku. Niestety, nie ma dla niego zgodnego dawcy.
Marta Słupska / 11 miesięcy temu
Ma 9 lat, a zmaga się już z trzecią śmiertelną chorobą. To, czy przeżyje, zależy też od nas

Takie przypadki pokazują, dlaczego tak ważne jest rejestrowanie się jako dawcy szpiku.

Karolek czeka na przeszczep

Karol to 9-latek, który w swoim krótkim życiu przeżył więcej niż niejeden dorosły. Wystarczy wspomnieć, że jako noworodek pokonał sepsę, a w wieku 6 lat zachorował na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Walkę o zdrowie wygrał po dwóch latach, ale to nie był koniec jego problemów: przez wyniszczające leczenie, które musiał przejść, zachorował na zespół mielodysplastyczny, który przekształcił się w ostrą białaczkę szpikową. Teraz chłopiec potrzebuje przeszczepu krwiotwórczych komórek macierzystych – to jego jedyna szansa na wyleczenie i życie.

Niestety, wśród ponad 30 mln zarejestrowanych na świecie dawców nie znalazł się ani jeden zgodny z Karolkiem. Dlatego jego rodzina namawia osoby, które jeszcze nie zarejestrowały się jako dawcy, by to zrobili i dali chłopcu szansę na znalezienie swojego „bliźniaka genetycznego”. Tym bardziej, że Karolek ma rzadki genotyp, przez co jego szansa na znalezienie potencjalnego dawcy wynosi 1 do kilku milionów.

Nie znaleźliśmy zgodnego Dawcy wśród wielu milionów zarejestrowanych już osób na całym świecie. Dlatego tak ważne jest, by wciąż rejestrowały się nowe osoby. Im więcej z nas to zrobi, tym większa szansa na znalezienie zgodnego Dawcy dla Karolka. Sprawa jest bardzo pilna
– powiedziała mama Karola, Dorota.

W oczekiwaniu na dawcę chłopiec marzy, by wrócić do szkoły (w której spędził zaledwie trzy dni), bawić się na podwórku tak jak inne dzieci i spędzać czas w domu. Tymczasem żyje w oczekiwaniu na przeszczep. Od czasu, gdy zachorował, przebył już 50 punkcji szpiku, miał 300 razy pobieraną krew, a dziennie dostaje 25 litrów kroplówek. Przyznacie – sporo jak na 9-letniego chłopca…

Jak pomóc Karolkowi?

Aby pomóc, należy zarejestrować się jako Dawca szpiku i komórek macierzystych. Może to zrobić każdy ogólnie zdrowy człowiek w wieku 18-55 lat, ważący powyżej 50 kg i nieposiadający znacznej nadwagi. Akcje rejestracyjne dla Karolka odbywać się będą w weekend 18-19 listopada w kilku punktach we Wrocławiu: Magnolia Park, Pasaż Grunwaldzki, Jarmark Bożonarodzeniowy, a także w Szkole Podstawowej nr 17 przy ulicy Wieczystej. Zarejestrować się można również przez internet: www.dkms.pl/karol. Na wskazany przez rejestrującego się adres Fundacja DKMS prześle pakiet rejestracyjny, trzeba go tylko wypełnić i odesłać na adres Fundacji.

Co 5. pacjent nie znajduje swojego „bliźniaka genetycznego”. Czy Karolek znajdzie odpowiedniego dla siebie dawcę i odzyska zdrowie? To zależy od tego, jak dużo osób podejmie się rejestracji. Także od nas.

Dwa razy pokonała raka, teraz wspiera innych i przyznaje: rak sprawił, że zaczęłam czuć bardziej

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)