Kobieta w burce fot. Fotolia

Program integracji migrantów - zakaz noszenia burki w Austrii

Rząd Austrii wprowadził zakaz noszenia w miejscach publicznych burki i innego rodzaju ubrań zasłaniających twarz. Czy to dobry pomysł?
Małgorzata Machnicka / 29.03.2017 13:31
Kobieta w burce fot. Fotolia

Rząd Austrii wprowadził zakaz noszenia w miejscach publicznych burki i innego rodzaju ubrań zasłaniających twarz. To element nowego programu integracji uchodźców i imigrantów, uzgodnionego przez rządzącą koalicję konserwatywno-socjaldemokratyczną.

W przyszłości program przewiduje także wprowadzenie zakazu rozdawania egzemplarzy Koranu oraz obowiązkowy rok integracyjny, który składać ma się m.in. ze specjalnych kursów języka niemieckiego i austriackich wartości.

Czy w XXI wieku musimy uważać na to, co na siebie zakładamy?

Te zasady będą obowiązywać osoby z przyznanym statusem uchodźcy lub ubiegające się o azyl. Imigranci mają być ponadto zobowiązani do nieodpłatnej pracy społecznej. Ci, którzy będą się wzbraniać przed takim rozwiązaniem będą musieli liczyć się z potrącaniem określonych kwot od świadczeń socjalnych.

Rząd szacuje, że koszty implementacji wszystkich elementów programu integracji wyniosą ok. 200 mln euro do końca 2018 roku. Kraj przyjął około 90 tys. migrantów w szczytowym okresie kryzysu migracyjnego w 2015 roku.

Już 12 krajów europejskich wprowadziło restrykcje dla osób noszących tradycyjne muzułmańskie nakrycia i chusty. Francja, Belgia oraz Holandia zdecydowały się całkowicie zabronić noszenia burek, hidżabów oraz nikabów. Natomiast Niemcy, Hiszpania, Włochy, Szwajcaria oraz Dania zdecydowały się na to tylko częściowo.

Dziewczyna plus size na tropie bikini

Tagi: zakaz