Epidemia koronawirusa w Polsce fot. Adobe Stock

Profesor medycyny o katastrofie epidemiologicznej, która nas czeka: „Nie damy rady pomóc wszystkim chorym”

Prof. Flisiak z Białegostoku ostrzega, że Polska dysponuje zbyt małymi zasobami personelu medycznego, by poradzić sobie z szalejącą pandemią.
/ 15.10.2020 12:48
Epidemia koronawirusa w Polsce fot. Adobe Stock

Epidemia koronawirusa w Polsce przybiera na sile. Nieoficjalnie mówimy już o walce z drugą falą epidemii, a dzienna liczba zakażeń biją kolejne, niechlubne rekordy. Sytuacja zaczyna przerażać nie tylko obywateli, którzy martwią się o swoje zdrowie, ale też medyków. Lekarze obawiają się, że jeśli sytuacja nie zostanie opanowana, czeka nas katastrofa epidemiologiczna.

Prof. Flisiak o rozwoju epidemii koronawirusa

Profesor Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, w rozmowie z portalem „ABCzdrowie” przyznał, że największym problemem polskiej służby zdrowia nie jest brak miejsc w szpitalach, jak dotychczas sądzono, ale ogromne braki w personelu.

Problemem jest brak ludzi. Co z tego, że utworzymy wirtualne łóżka, jak do nich nie będzie pielęgniarek i lekarzy? Co z tego, że w magazynach mamy tysiące respiratorów, skoro nie ma ich do czego podłączyć, ponieważ instalacje tlenowe ledwo zipią? Nie mówiąc już o braku wykwalifikowanego personelu, bo respirator obsługiwany przez kogoś bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, może spowodować więcej szkód niż korzyści. Wysyłanie wojska do obsługi respiratorów niewiele nam pomoże - komentuje profesor Flisiak

Zdaniem eksperta sytuacja jest na tyle zła, że szpitale nie będą mogły pomóc wszystkim chorym na Covid. Braknie zarówno profesjonalnego sprzętu, jak i lekarzy, którzy będą umieli ten sprzęt obsługiwać.  

Koronawirus w Polsce - statystyki

Od marca w Polsce odnotowano już niemal 150 tys. przypadków zakażenia Covid-19. Liczba ta drastycznie szybko rośnie, a najgorsza sytuacja utrzymuje się na Śląsku i na Mazowszu. Z powodu choroby zmarło już ponad 3 tys. pacjentów. Tylko 15 października potwierdzono 100 nowych zgonów i aż 8 tys. nowych zarażeń. 

Zobacz więcej wiadomości z Polski i ze świata:
Dramatyczny apel lekarki SOR: "Jesteśmy na krańcu naszej wytrzymałości"
Nawet 200 tysięcy nowych zakażeń dziennie? Matematycy podają prognozy dla Polski
Policja wystawia mandaty za brak maseczki. "Skończyła się taryfa ulgowa"
Dr Grzesiowski ostro o strategii rządu: to szkoły są przyczyną dużego wzrostu zakażeń