Szczepienie fot. Adobe Stock

Polacy przez koronawirusa mają większe zaufanie do szczepień? 50% chce przyjąć szczepionkę na Covid-19

Pandemia znacząco zmieniła podejście Polaków do naukowców i szczepień. Okazuje się, że na specyfik przeciwko koronawirusowi czeka ponad połowa z nich.
/ 16.11.2020 17:18
Szczepienie fot. Adobe Stock

Od samego początku pandemii koronawirusa mówi się, że tylko skuteczna szczepionka może pomóc wygasić problem i wrócić do normalnego życia. Największe koncerny farmaceutyczne z całego świata prześcigają się w poszukiwaniu odpowiedniego specyfiku. Na ten moment wstępne atesty uzyskała amerykańska szczepionka stworzona przez Pfizer. To właśnie ten środek trafi do Polski. Unia Europejska już podpisała stosowne umowy dotyczące dostawy. 

Nie ma jednak co zaprzeczać. Polacy należą do narodowości, które dość sceptycznie podchodzą do kwestii szczepień i wielu z nich nie chce poddawać się takim zabiegom. Czy pandemia mogła to zmienić? Okazuje się, że tak. 

Polacy chcą przyjąć szczepionkę na koronawirusa

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na Uniwersytecie Jagiellońskim, aż 77% Polaków uważa, że nauka odgrywa kluczową rolę w rozwiązywaniu kryzysów zdrowia publicznego, a aż 73% oczekuje szczepionki na Covid-19. Oznacza to, że Polacy mają duże zaufanie do naukowców i chcą wsparcia w walce z pandemią.

Eksperci spytali też osoby pozytywnie nastawione do szczepionki, czy sami byliby gotowi przyjąć specyfik. „Tak” odpowiedziało aż 55% z nich. To naprawdę bardzo pozytywny wynik. 

Nasze badania pokazują, że jesteśmy teraz bardziej pozytywnie nastawieni wobec szczepień i być może przełoży się to na ewentualną chęć zaszczepienia się, jeżeli taka szczepionka przeciwko koronawirusowi by się pojawiła - mówi w rozmowie z RMF FM dr Katarzyna Stasiuk z Instytutu Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego

Na ten moment amerykańscy twórcy szczepionki na Covid-19 zapewniają, że ich specyfik ma aż 90% skuteczności, co w obecnej sytuacji daje bardzo obiecujące perspektywy na przyszłość. 

To też może cię zainteresować:
Szef MEN: musimy przygotować się na kolejne miesiące nauki zdalnej
Polska dostanie nową szczepionkę na koronawirusa. Ma aż 90% skuteczności
Aż połowa testów na koronawirusa w Polsce jest pozytywna. To najgorszy wynik od początku pandemii w Europie