Strajk Kobiet w Polsce fot. Adobe Stock

Polacy nie chcą kompromisu aborcyjnego Andrzeja Dudy. Aż 60% jest przeciwko jego ustawie

Polacy są zdania, że warunki Andrzeja Dudy nie są wystarczające i nie zaspokoją postulatów protestujących.
/ 02.11.2020 12:14
Strajk Kobiet w Polsce fot. Adobe Stock

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego, który 22 października orzekł, że aborcja ze względu na wady genetyczne i letalne płodu jest nielegalna, wywołała poruszenie w kraju. Na ulicach od tygodnia protestują kobiety i obrońcy ich praw. Kompromis usiłował nawiązać z nimi Andrzej Duda. 

Prezydent zaproponował wprowadzenie ustawy, która zezwalałaby na aborcję ze względu na wady letalne, czyli te prowadzące do rychłej śmierci noworodka. Chronić chciałby jednak płody z wadami genetycznymi, np. Zespołem Downa. 

Polacy odrzucają kompromis aborcyjny Dudy

Polacy nie są zadowoleni z tego pomysłu i uważają, że na kompromisy był czas wcześniej, a teraz rząd powinien przyjąć w całości postulaty protestujących. W sondażu obywatele przyznali, że nie zgadzają się z ustawą Andrzeja Dudy.

W ankiecie przeprowadzonej przez United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” 60,7% Polaków przyznało, że jest przeciwna wprowadzeniu ustawy Andrzeja Dudy, bo nie jest to wystarczający kompromis. 

Zdecydowanie przeciwko jest 36,2% pytanych. Raczej przeciwko - 24,5% - czytamy w raporcie US

Poparcie dla rozwiązania zaproponowanego przez prezydenta deklaruje zaledwie 29,8% respondentów, czyli o połowę mniej niż przeciwników tej ustawy. 20,6 proc. W podobny sposób odpowiadały i kobiety i mężczyźni.

Do tej pory aborcja w Polsce była dozwolona w 3 przypadkach: jeśli ciąża zagrażała życiu matki, jeśli była wynikiem czynu zabronionego (np. gwałt lub kazirodztwo) lub u płodu wykryto ciężką chorobę, wadę genetyczną lub letalną. Mimo to i tak byliśmy jednym z krajów o najostrzejszym prawie aborcyjnym w Europie. Po decyzji TK znaleźliśmy w tej kwestii w ścisłej czołówce wraz z Maltą czy Watykanem. 

Zobacz więcej o protestach Polek: 
Policjanci solidaryzują się z protestującymi kobietami. „My też mamy żony, córki, matki”
Chylińska popiera strajk kobiet. Sama ma niepełnosprawne dzieci, ale nie chce odbierać innym wyboru
Szpitale już odmawiają wykonywania zabiegu aborcji embrio-patologicznych. „Działania absolutnie bezprawne” 
Protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego weszły do kościołów. „Katoliczki też potrzebują aborcji”