POLECAMY

O nie! Ceny mocno pójdą w górę. Co podrożeje najbardziej?

Niestety, między innymi żywność.
O nie! Ceny mocno pójdą w górę. Co podrożeje najbardziej? fot. Fotolia
Wahania cen produktów i usług to normalna rzecz. Z początkiem każdego roku prognozowane są zarówno te z nich, które podrożeją jak i te, których ceny spadną. Jak to będzie wyglądało przez najbliższe miesiące?
 
W lutym największy wpływ na inflację miały ceny żywności. Niższe były natomiast ceny odzieży i obuwia. W porównaniu z ubiegłym rokiem najbardziej zdrożał transport - w stosunku rocznym ceny paliw są o ponad 1/5 wyższe, a koszty transportu - o ponad 11%. Więcej płacimy też za użytkowanie mieszkania i nośniki energii. 
 
Najbardziej podrożały: warzywa (o 6,4%), owoce (o 2,5%), ryż (o 1%), tłuszcze roślinne (o 0,9 proc.), zwierzęce (o 0,6%), mąka (o 0,5%), ryby i owoce morza (o 0,7%) oraz nabiał (przeciętnie o 0,6%), pieczywo i cukier (po 0,3 proc.).

Rząd chce, by emeryci jednak nie przechodzili na wcześniejsze emerytury

Jest też dobra wiadomość, bo niektóre z produktów spożywczych potaniały. Są to m.in. makarony (o 0,2 proc.) i mięso (przeciętnie o 0,1 proc.). Na tym samym poziomie utrzymały się ceny napojów bezalkoholowych i herbaty.
Według GUS wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w lutym br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub.r., wyniósł 2,2 proc. i podobnie jak w styczniu br. znajdował się w granicach odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej.

Ile oszczędzać, aby mieć godną emeryturę?

Tagi: podwyżki
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)