POLECAMY

Nie zostawiaj psa w aucie podczas upałów! Każdy, kto zauważy, że zwierzęciu dzieje się krzywda, może zbić szybę i ty za to zapłacisz

Życie zwierzęcia jest ważniejsze, niż stłuczona szyba. Pamiętaj o tym i jako kierowca, i jako zwykły przechodzeń.
Edyta Liebert / rok temu
Nie zostawiaj psa w aucie podczas upałów! Każdy, kto zauważy, że zwierzęciu dzieje się krzywda, może zbić szybę i ty za to zapłacisz fot. Fotolia

Taka sytuacja: jest gorąco, słońce praży, w samochodzie wszystko się rozpłynie, a w środku... pies. Czekający na swoich właścicieli, którzy poszli na zakupy. Ludzie nagminnie beztrosko podchodzą do pozostawiania psa w autach w czasie upałów, a zwierzę cierpi. Co zrobić, gdy widzi się cierpiące zwierzę w samochodzie?

Pies w aucie podczas upałów - możesz zbić szybę!

Kiedy widzisz kogoś, kto potrzebuje pomocy, pomagasz. Spieszysz na ratunek. W przypadku ratowania psa, do tej pory było dużo niejasności. Bo przecież to czyjś pies i czyjś samochód, a próbując się do niego dostać, wzbudzasz podejrzenie. Prawnik jednak tłumaczy: w przypadku ratowania życia, nie patrzymy na straty materialne, a ratujący nie poniesie odpowiedzialności za czyn. Zgodnie z przepisami prawa karnego osoba, która dokonuje takiego czynu, nie popełnia przestępstwa.

16-latek zmarł z powodu przedawkowania kofeiny

Jak się zachować, gdy widzisz zamknięte w aucie zwierzę podczas upału?

Jednak zanim zdecydujesz się zbić szybę widząc, jak zwierzę męczy się w zamkniętym samochodzie, upewnij się, że w pobliżu nie ma właściciela pojazdu. Możesz też zadzwonić na policję, która nie ma zawsze jednoznacznego stanowiska w tej sprawie. Oni mogą podjąć decyzję szybciej i jednoznacznie bez konsekwencji.

Nie bój się, reaguj!

Właściciel samochodu może być wściekły i złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, żądając odszkodowania, ale nie ma większych szans na wygraną. Sądownictwo stoi po stronie tych, którzy ryzykują swoje zdrowie, a nawet życie, by ratować życie czy nawet mienie innego obywatela. Przepisy ustawy o ochronie zwierząt mówią jasno: za narażenie życia zwierzęcia grozi do 2 lat więzienia.

2-latek wypadł z 4. piętra na oczach siostry. Matka była pijana

 
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)