Mężczyzna i kobieta przy komputerze fot. Adobe Stock

Pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury - poznajcie Katie Bouman

Środa, 10 kwietnia 2019 r. 29-letnia Kate Bouman, informatyczka z Caltech dokonuje niemożliwego. Po latach badań udaje jej się stworzyć algorytm, dzięki któremu możliwe jest zrobienie pierwszego w historii zdjęcia czarnej dziury. Zobaczcie jej reakcję!
Magdalena Bury / 12.04.2019 13:53
Mężczyzna i kobieta przy komputerze fot. Adobe Stock

Zdjęcie czarnej dziury

Zdjęcia czarnej dziury nie zrobiono przez przypadek. Na sukces przez ostatnie 6 lat pracowało ponad 200 naukowców z całego świata. W grupie badaczy znalazła się także dr Katie Bouman z California Institute od Technology (Caltech). To m.in. ona stworzyła algorytm, który pozwolił przetworzyć dane zebrane przez teleskopy rozmieszczone na całym świecie i stworzyć jeden obraz czarnej dziury znajdującej się w centrum galaktyki Messier 87.

Urządzenia zbierały dane w tzw. „superkomputerach” w Max Planck Institute for Radio Astronomy i MIT Haystack Observatory. Następnie konwertowały one te wszystkie informacje, by w ostatnim kroku stworzyć jeden obraz. Nie było to jednak tak proste, na jakie wygląda. Urządzenia nie zrobiłyby fotografii, gdyby nie algorytmy. Nad systemem pozwalającym stworzenie jednego obrazu z setek terabajtów dziennie pracowała np. Katie Bouman.

Katie Bouman

29-latka pracowała nad projektem przez ostatnie 6 lat. Robiła doktorat z informatyki zajmującej się rozpoznawaniem obrazu na Massachusetts Institute of Technology (MIT). To m.in. ona stworzyła algorytm pozwalający na zobaczenie pierwszego w historii zdjęcia czarnej dziury.

Pracuję nad tym projektem od prawie 6 lat i przez ostatni rok musieliśmy trzymać buzię na kłódkę odnośnie procesu obrazowania. Nie mogłam nic mówić, nawet mojej rodzinie! To niesamowite, że w końcu możemy to pokazać całemu światu
– mówiła Katie w środę.

Zdjęcie czarnej dziury obiegło świat dosłownie w kilka minut. Ale fotka, którą wrzuciła na swoje konto sama Katie Bouman, ma dla nas – kobiet – większą wartość.

Patrzę z niedowierzaniem, jak powstawał pierwszy obraz czarnej dziury, jaki zrobiłam
- podpisała swoje zdjęcie Katie.

MIT jest bardzo dumne z osiągnięcia Katie Bouman. Na Twitterze Massachusetts Institute of Technology zestawiono zdjęcie dr Bouman ze zdjęciem Margaret Hamilton – jednej z pionierek eksploracji kosmosu. To właśnie Hamilton wraz ze swoim zespołem stworzyła oprogramowanie systemu pokładowego dla programu kosmicznego „Apollo”.

29 lat i takie osiągnięcie? Jesteśmy pod wrażeniem (i bierzemy przykład)!

Zobacz także:Polka kobietą wszech czasów! W rankingu BBC pokonała księżną Dianę i Matkę Teresę! O kogo chodzi?Polka nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. Zorganizowała Civil March For Aleppo