POLECAMY

Noc spadających gwiazd już w sobotę! Gdzie najlepiej je obserwować?

Nie będzie ci potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt.
Noc spadających gwiazd już w sobotę! Gdzie najlepiej je obserwować? fot. Fotolia
Co prawda perseidy można oglądać już od początku tego miesiąca, ale kulminacja tego niesamowitego zjawiska przypada na noc z 12 na 13 sierpnia. Wówczas tzw. spadających gwiazd będzie najwięcej. Mamy szansę zobaczyć nawet 90 perseidów w ciągu godziny!

Jaka pogoda nas czeka w długi weekend?

Podziwianiu spadających gwiazd sprzyja ciemne niebo, dlatego na obserwację najlepiej udać się z dala od miasta. Dodatkowo utrudnić ją może Księżyc - jego pełnia przypada na 7 sierpnia, a podczas nocy perseidów zobaczymy aż 80 proc. jego tarczy. Dlatego lepiej poszukać naprawdę zaciemnionego miejsca. 
Do oglądania meteorów nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczą… oczy. Gdzie patrzeć?  W okolice wschodniego horyzontu. Tam właśnie wzejdzie gwiazdozbiór Perseusza, z okolic którego będą wylatywać meteory. Z wolna będzie on się przesuwać po niebie, a spadające gwiazdy będą widoczne na znacznie większym obszarze nieba.

Co to są perseidy?

Spadające gwiazdy to tak naprawdę meteory, które spalają się w atmosferze Ziemi. Meteory, czyli drobny pył i resztki materii - pozostałości po kometach i asteroidach. Ocierające się o siebie drobiny i cząsteczki gazów rozgrzewają się, zaczynają topić i parować. W ten sposób mieszają się z atmosferą. Niektóre z meteorów są zbyt duże i spadają na Ziemię jako meteoryty. Przemieszczający się przez atmosferę meteor jonizuje ją i tworzy ślad meteorowy, który widzimy na niebie. Ślad może mieć nawet kilkadziesiąt kilometrów, najlepiej widoczny jest nocą. Dlatego mamy noc perseidów.  

Mel Gibson ma stworzyć film o… Powstaniu Warszawskim?

 
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)