UNICEF dziecko z Afryki fot. UNICEF/Dicko

Pasta orzechowa, która pomaga dzieciom z Afryki

Nie obiad, nie czekolada, a orzechowa pasta ratuje życie dzieciom z Afryki. Dlaczego?
UNICEF dziecko z Afryki fot. UNICEF/Dicko
Co podarowałabyś cierpiącemu z głodu dziecku z Afryki? Pożywny obiad? Kilka tabliczek czekolady? Ogromną pizzę? Nie, to nie to! Jeśli myślisz, że słodycze lub pączek wystarczą, to się mylisz. To puste kalorie, które wystarczą na chwilę. Dzieci z Afryki nie jedzą regularnych posiłków. To dlatego ważne jest, aby spożywane przez nich posiłki były pełnowartościowe i dawały siłę na długo. Zamiast czekolady powinny dostać orzechową pastę. Co to jest? Jak działa i dlaczego jest takie ważne? 

6 powodów, dlaczego NIGDY NIE PRZESTANĘ wspierać UNICEF (i zachęcać do tego innych) - pisze redaktorka naczelna Polki.pl

 
fot. UNICEF/UNI136387 
 

Pasta terapeutyczna, która ratuje życie dzieciom z Afryki

Pasta terapeutyczna, której skład został opracowany w 1996 roku przez naukowców - Andre Briand’a i Michela Lescanne’a, to szczególny rodzaj żywności – jest to tzw. gotowa do spożycia żywność terapeutyczna, stosowana w leczeniu ostrego ciężkiego niedożywienia. Wyglądem, zapachem i konsystencją przypomina masło orzechowe. I rzeczywiście, jednym z jej głównych składników są orzechy ziemne. Ale nie tylko. Wysokokaloryczna (jedna porcja dostarcza aż 500 kilokalorii energii!) i bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a przy tym niezwykle smaczna, zaspokaja potrzeby żywieniowe dzieci cierpiących z powodu SAM.
 
Stosuje się ją w drugiej fazie leczenia niedożywienia (w pierwszej fazie podajemy dzieciom mleko terapeutyczne), kiedy u małego pacjenta powraca apetyt. Jej największą zaletą jest niezwykła skuteczność, którą potwierdzają badania. Wystarczą trzy porcje dziennie, aby w ciągu tygodnia dziecko przybrało na wadze 1 kilogram. W trzy tygodnie przywraca siły i uśmiech nawet skrajnie niedożywionym dzieciom. Jest też niedroga, smaczna i bardzo prosta w użyciu. Każda porcja o wadze 92 gramów zamknięta jest w poręcznej saszetce.

El Niño winny suszy i głodu w Afryce? Pytamy oceanografa Jacka Piskozuba

Zgodnie ze swoją nazwą, nie wymaga dodatkowego przygotowania. Dzięki temu jest też bardzo higieniczna w użyciu, co nabiera szczególnego znaczenia w tych regionach świata, gdzie trudno o dostęp do czystej wody. Stosowanie pasty nie wymaga pobytu dziecka w szpitalu. Rodzice mogą podawać taką żywność w domu, pamiętając jednak, aby regularnie zjawiać się z dzieckiem na kontrolę w ośrodku zdrowia.
 
fot. UNICEF/Phelps
 

26,5 mln dzieci w Afryce Wschodniej i Południowej potrzebuje natychmiastowej pomocy

Jedno z najsilniejszych w historii zjawisk El Niño, które nawiedziło w ostatnim czasie kraje Afryki Wschodniej i Południowej doprowadziło zarówno do katastrofalnych susz, jak i powodzi. Zniszczeniu uległy plony, a rosnące ceny żywności zmuszają rodziny do ograniczenia posiłków do minimum. Wskaźniki niedożywienia wśród dzieci dramatycznie wzrosły.

Ponad milion afrykańskich dzieci cierpi na niedożywienie. Lekarz tłumaczy, jak strasznie taki głód boli...

 
26,5 mln dzieci w Afryce Wschodniej i Południowej potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej. Ponad milion z nich cierpi z powodu niedożywienia. Bez podjęcia działań, groźba śmierci głodowej wkrótce stanie się rzeczywistością.
 

Sytuacja wielu osób, a szczególnie dzieci jest krytyczna. Dlatego UNICEF Polska rozpoczął akcję pomocy "Uratuj dziecko w Afryce". Celem kampanii UNICEF Polska jest zebranie środków na zakup żywności terapeutycznej, leków i środków opatrunkowych dla najbardziej potrzebujących dzieci. Potrzeby są ogromne, ale jeszcze nie jest za późno. Dlatego apelujemy o pilne wsparcie. Pomóc można wchodząc na stronę unicef.pl/polkidlaunicef i przekazując darowiznę.

fot. UNICEF/Ayene
 
Nebila z Etiopii ma niespełna 2,5 roku. Przed tygodniem stwierdzono u niej ostre ciężkie niedożywienie. Dziewczynka jest leczona pastą terapeutyczną. Na dzisiejsze badanie kontrolne dotarła pod opieką starszej siostry. 12-letnia Zekiya musiała w tym celu opuścić lekcje, ponieważ ich mama opiekuje się ciężko chorym ojcem dziewczynek.
 
 
fot. UNICEF/Phelps
 
Sadin Ali z Nigru ma 11 miesięcy i – tak jak Nebila – cierpi z powodu niedożywienia i również otrzymuje pastę terapeutyczną. Opiekuje się nim personel z mobilnej kliniki UNICEF w Garin Wazam.
 

Miejsce, w której wytwarzają magiczną pastę

Odwiedzamy fabrykę znajdującą się w Chartumie (Sudan), gdzie do produkcji wykorzystywane są tylko lokalnie występujące surowce. Cały proces przebiega zgodnie z zasadami GMP, czyli tzw. dobrej praktyki produkcyjnej. Dzięki temu mamy pewność, że żywność, która trafia do dzieci, jest najwyższej jakości i w pełni bezpieczna.
 
fot. UNICEF/Noorani
 

A jak wygląda proces wytwarzania pasty orzechowej? 

  1. Pasta dociera najpierw do zakładu produkcyjnego. 
  2. Pracownicy fabryki sortują i dokładnie oczyszczają orzeszki.
  3. Przygotowane orzeszki ziemne przechodzą do dalszego etapu produkcji.
  4. W kolejnym etapie pracownicy zakładu przygotowują płynną część receptury.
  5. Gotowa pasta pakowana jest w hermetyczne saszetki – każda z nich zawiera jedną porcję, gotową do spożycia przez dziecko.
  6. Dalej pozostaje już tylko zapakować pojedyncze porcje pasty do kartonów i wysłać ją do ośrodków terapeutycznego dożywiania.
fot. UNICEF/Terdjman
 

Ponad milion dzieci w południowej i wschodniej Afryce cierpi z powodu niedożywienia i wymaga natychmiastowego leczenia. Grozi im śmierć z głodu. Dlatego UNICEF i Polki.pl rozpoczęły wspólną akcję „Polki dla UNICEF”, której celem jest zebranie środków na zakup żywności terapeutycznej i leków dla dzieci w Afryce. Apelujemy o wpłaty na specjalnej stronie akcji unicef.pl/polkidlaunicef

 

Trwa walka z czasem. Każdy dzień dla tych dzieci walką o życie. Tylko profesjonalna opieka i leczenie może być dla nich nadzieją na powrót do zdrowia i dalsze życie. Nie pozwól, aby niedożywienie odbierało maluszkom dzieciństwo.